Jump to content
Δημιουργία Νέου...

Επιλογή κράνους: Κλασσικό ανοιχτό ή fullface;


elifain

Recommended Posts

Τώρα θα μου πείτε ακόμα δεν έχεις μηχανή και συζητάς για κράνος... αλλά γενικά ψάχνομαι αυτό τον καιρό αφού πλησιάζει η ώρα της αγοράς της enfield.
Ιδού η απορία:
Αφού η Bullet είναι κλασσική μηχανή σκεφτόμουν να αγοράσω κάποιο ανοιχτό κράνος (όπως στην εικόνα), επίσης σε κλασσικό στυλ, για να ταιριάζει με τη μηχανή. Διάβασα όμως πως τα ανοιχτά κράμη προσφέρουν λιγότερη προστασία σε περίπτωση ατυχήματος απ'ότι ένα fullface. Υπάρχουν fullface όχι τόσο μοντέρνα σχεδιαστικά; Προτιμώ την ασφάλεια από την εμφάνιση...
Εσείς τι κράνος φοράτε; Σαν νέος οδηγός που είμαι τι θα με συμβουλεύατε να αγοράσω;

Lem_1.jpg

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Τα full face κράνη είναι σαφώς ανώτερα απο τα ανοιχτά ή ακόμη και τα flip-up (ανοιγόμενα) σε θέμα ασφάλειας.

Full Face με κλασσική εμφάνιση υπάρχουν και είναι στο στύλ joe bar team.

24060.jpg

Δες εδώ:
http://www.wwag.com/cgi-bin/WebObjects/WebSite.woa/wa/DirectAction?page=%2131870

Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις κάποιο με σύγχρονη σχεδίαση αλλά κλασσικά γραφικά (κάθετες ρίγες)
[img width=300 height=295]http://www.berkshiremotorcyclecentre.co.uk/shop/images/-182.jpg

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Πάρε 2.

Ένα Full Face για κάθε μέρα και μακρινές αποστάσεις και ένα ανοιχτό για βόλτες και καφέ.

Άλλωστε το χειμώνα το ανοιχτό κράνος δεν φοριέται εύκολα λόγο κρύου, και το καλοκαίρι το full face θέλει συνήθεια και υπομονή...

Τώρα θα μου πεις η στραβή μπορεί να κάτσει οπουδήποτε, αλλά αν σκεφτόμαστε έτσι καλύτερα να πουλήσουμε τις μηχανές και να μη κυκλοφορούμε καθόλου...

Εγώ πάντως ένα ανοιχτό θα το χτυπήσω το καλοκαίρι αλλά μόνο για κοντινές διαδρομές με το enfield για καφέ.
Για τη δουλειά και για εκδρομές full face πάντα.
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου,
θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα Γιάννη.
Το ανοιχτό είναι πιο πρέπον και κλασσικό, αλλά τα προβλήματα που συναντώ στα ταξίδια είναι ο αυξημένος έως ανυπόφορος -με την ώρα- θόρυβος σε ταχύτητες άνω των 70-80 χλμ/ώρα, κάτι που λύνεται μόνο με την αγορά υπερακριβού κράνους ή καλών ωτοασπίδων (αυτές που δεν καλύπτουν τους χαμηλούς θορύβους παρά μόνο τα μεγάλα ντεσιμπέλ!).
Σε κόντρα άνεμο θα νιώθεις σαν πιλότος σε διπλάνο του πρώτου Παγκοσμίου πολέμου! Δεν ακούς ενίοτε ούτε και την κόρνα σου!!
(...αν και η όλη εμπειρία έχει κι αυτή την δική της μοναδική χάρη!)
Τον χειμώνα θα ταλαιπωρηθείς άδικα και μόνο με κασκολάκι ή φούλ-φέις την βγάζεις καθαρή μιας και το πολύ κρύο θα σου ανοίξει την μύτη, ενώ η -έστω και απαλή- βροχούλα θα σε καρφώνει το πρόσωπο (αν δεν καλύπτεσαι έστω με μαντήλι!), κάτι που μόνο μαζοχιστές θα το αντέχανε!
Το θέμα είναι να μην αγοράσεις κανένα μοντέρνο ντιζαϊνάτο κράνος με γκράφιτι αγώνων και μοιάζεις με καραγκιόζη πάνω στην ρετρό θεά σου!
Το μόνο κακό με το κλειστό κράνος είναι, ότι ο κόσμος που μας βλέπει δεν θα μπορεί να καταλάβει την χαρά μας, να μοιραστεί την ηδονή μας, να νιώσει την ευθυμία μας και και αισθανθεί την απόλαυση τού να βολτάρουμε τις καλές μας, επειδή δεν θα μπορεί να βλέπει -πίσω από την μάσκα- εκείνο το ...μοναδικό και ανεπανάληπτο χαμόγελο της αγαλλίασής μας!
Καλές διαδρομές σου εύχομαι.
Κ.
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Όλα αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες πολύ σωστά είναι…..πάρε το «κορίτσι» όμως και ένα κράνος φουλ φεις για αρχή και με το καλό το καλοκαίρι παίρνεις ανοιχτό….
Να θυμάσαι το καλοκαίρι σε μεγάλα ταξίδια το κλειστό είναι καλύτερο….δεν τρως μυγάκια, θα είσαι νηστικός όταν θα φτάνεις στον προορισμό σου.
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Το ανοιχτό κράνος είναι πολύ πιο ωραίο αλλά, ειδικά το χειμώνα θα ταλαιπωρηθείς. Πρέπει να έχει ή να προσαμρόζεται σε αυτό ζελατίνα για να αποφύγεις το πολύ κρύο και τη βροχή που καταντάει μαρτύριο σταγόνας. Τα γυαλιά κάνουν δουλειά μόνο για τα μάτια και το μέτωτο, για μύτη και κάτω θα χρειαστείς μαντήλι, κασκόλ ή buff. Κάνουν δουλειά για το κρύο, αν όμως βραχούν θα νοιώθεις σαν να έχεις βάλει το πρόσωπό σου μπροστά από air-condition.
Ο θόρυβος στα open-face δημιουργείται και από την αεροδυναμική του κράνους, ειδικά στις περιοχές αριστερά και δεξιά από το μέτωπο και πίσω-ψηλά.
Απο άποψη ασφάλειας το full-face είναι φυσικά πρώτο στη λίστα (εγώ έχω open  :roll:).
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες πριν...
Παιδιά έχετε δίκιο για θετικά/αρνητικά της  πλειοψηφίας των open-face κρανών...Εγώ όλα τα χρόνια που οδηγώ μηχανές προτιμούσα πάντα open-face κράνη...Τα περισσότερα όμως κράνη στην κατηγορία αυτή είναι της πλάκας..Προσφέρουν στυλ ενώ περί ασφάλειας,ποιότητας και θορύβου ούτε λόγος!! Το προτελευταίο κράνος ήταν ένα momo fighter..Καλό κράνος ποιοτικά,είχε βέβαια τους θορύβους του μετά τα 70 χλμ ενώ δεν μου ενέπνεε ασφάλεια σε γενικές γραμμές..Δηλαδή σε περίπτωση πτώσης δεν θα τα έβλεπα καλά τα πράγματα!!Μέχρι που κατάφερα να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα στη κατηγορία open-face κρανών.Αγόρασα τo Davida Jet κράνος...Παιδιά είναι μέρα με την νύχτα με όλα τα κράνη μαζί!!!Νοιώθεις τέτοια ασφάλεια με τον τρόπο που δένει στο κεφάλι σου...Αφού τις πρώτες μέρες νόμιζα ότι είχα κάνει λάθος στο μέγεθος και το είχα πάρει μικρότερο..Θόρυβος;Δεν υπάρχει αυτή η λέξη...Αυτό το κράνος δεν έχει αντίπαλο!!Μόνο αν το αγοράσετε θα καταλάβετε τις διαφορές(μακράν η έκδοση Jet η καλύτερη σειρά της Davida)!!
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...
Ενημερωτικά πριν 10 μέρες παρήγγειλα από την ελληνική αντιπροσωπεία της DAVIDA η οποία βρίσκεται στον Πειραιά άλλο ένα κράνος davida...!!Μοντέλο JET το οποίο είναι η μόνη σειρά της DAVIDA η οποία καλύπτει τις ευρωπαικές προδιαγραφές ασφαλείας... Τιμή τσουχτερή στα 290 euro...!!!
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Kαι είμαι στην αναμονή γιατί ο χρωματισμός που ζήτησα δεν ήταν ετοιμοπαράδοτος και έφυγε παραγγελία στην Αγγλία όπου θα κατασκευαστεί στο χέρι (χειροποιήτο)...Χρόνος παράδοσης; 3-4 εβδομάδες!!

Για δείτε και αυτό το video:
www.youtube.com/watch?v=9m5vefK2rto&feature=related
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

[quote author=andrew link=topic=206.msg2261#msg2261 date=1301245721]
Ενημερωτικά πριν 10 μέρες παρήγγειλα από την ελληνική αντιπροσωπεία της DAVIDA η οποία βρίσκεται στον Πειραιά άλλο ένα κράνος davida...!!Μοντέλο JET το οποίο είναι η μόνη σειρά της DAVIDA η οποία καλύπτει τις ευρωπαικές προδιαγραφές ασφαλείας... Τιμή τσουχτερή στα 290 euro...!!!
[/quote]



ANDREW,  μολις  το  παραλαβεις  βαλε  φωτο  να  το  δουμε.
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Φίλε Πανάγο όταν παραλάβω θα ενημερώσω!!Το κράνος θα είναι πορτοκαλί χρώμα (βλέπε BMW 2002 1970) και εδώ είναι το videaki το οποίο με ενέπνευσε!!!
Τρομερό video ίσως από τα καλύτερα που έχω δει!!!

www.youtube.com/watch?v=QK3BlCvmJKY
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

[quote author=andrew link=topic=206.msg2264#msg2264 date=1301248553]
Φίλε Πανάγο όταν παραλάβω θα ενημερώσω!!Το κράνος θα είναι πορτοκαλί χρώμα (βλέπε BMW 2002 1970) και εδώ είναι το videaki το οποίο με ενέπνευσε!!!
Τρομερό video ίσως από τα καλύτερα που έχω δει!!!

www.youtube.com/watch?v=QK3BlCvmJKY
[/quote]



Εκτος  απο  το  BMW,  εντονη  η  παρουσια του(των)  YAMAHA  SR 500?,  ο  πιο  κοντινος  "συγγενης"  της  ENFIELD  (ΣΩΣΤΟΣ?)
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες πριν...

Ενα μήνα προσπαθώ  να βρω Davida Jet κράνος αλλά μάταια.
Ψάχνωντας έπεσα πάνω σε μία δημοπρασία στο ebay ενος AGV Ιταλικού κράνους.
Απολαύστε στυλ.. :smile:

AGV.jpg

AGV2.jpg

AGV3.jpg

AGV4.jpg

unhappy-089.gif

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν το παραγγελνεις μέσω internet;
http://www.buyology.gr/index.php?main_page=index&cPath=3_4

Μεγέθη κρανών

Πως να μετρήσετε το κεφάλι σας.

Για να επιλέξετε το σωστό μέγεθος κράνους, μετρήστε σε εκατοστά την περιφέρεια του κεφαλιού σας πάνω από τα αυτιά και γύρω από το μέτωπο.


Helmet Sizes : XSmall 53-54cm  Small 54-56cm  Medium 56-58cm  Large 58-60cm    XLarge 60-62cm  XXLarge 62-64cm

Να και ένα ωραίο:
full_80513_jet_scaled.jpg

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Ναι πλάκα κάνω, πριν λίγο καταστάλαξα σε αυτό που μου αρέσει:
full_80105_jet_scaled.jpg

Το παρήγγειλα για 220 λίρες με τα μεταφορικά (=250 €).
Πριν λίγο καιρό είχα επισκεφτεί την Davida στον Πειραιά και δοκίμασα το μέγεθος που μου ταιριάζει, ενώ φοράω Large σε άλλα κράνη  σε Davida έπρεπε να πάρω XL. Χρώμα δεν είχαν της αρεσκείας μου οπότε και αποχώρησα άπραγος. Για την ιστορία οι τιμές κυμαίνονται από 290 € για τα μονόχρωμα και ξεπερνάνε τα 320 € για τα πολύχρωμα σχέδια.
Με γειά μας.. :smile:

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο!!!!'Αργησες αλλά τα έσκασες!!!
Αυτοί οι Εγγλέζοι θα μας φάνε όλα τα λεφτά!!!
Davida και  πάλι Davida!!!
No1 και ούτε με κυάλια δεν βρίσκεις τον δεύτερο στα open-face κράνη!!!
Πιστεύω να έχεις παραλάβει μέχρι το Λουτράκι!!!
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

[quote author=andrew link=topic=206.msg2491#msg2491 date=1302297082]
Πιστεύω να έχεις παραλάβει μέχρι το Λουτράκι!!!
[/quote]

Ευχαριστώ σας.
Μου είπε ο πωλητής θα το ταχυδρομήσει την Τρίτη και κάνει 48 ώρες το ταχυδρομείο τους (Royal air mail). Χλωμό το βλέπω, ίσως περάσω μια βόλτα από τα ΕΛΤΑ την Παρασκευή γιατί ο ταχυδρόμος μου τα μεγάλα κουτιά δεν τα φέρνει με το μηχανάκι του, θα μου αφήσει ειδοποίηση.
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση..   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Το ανώτερο επιτρεπτό όριο είναι 75 φατσούλες/emotions,.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Προβολή ως σύνδεσμο

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Εκκαθάριση επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Παρακολουθείται από   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Write what you are looking for and press enter or click the search icon to begin your search