Jump to content
Δημιουργία Νέου...

Πότε Θα Ανοιξουν Οι Αγορές ;


Recommended Posts

Εχω παθει στερηση με την αδυναμια μου/μας  να αγορασω οτιδηποτε απο το νετ . Πειτε τον πονο σας και οτι νεα κατα καιρους εχετε για το θεμα εστω και ραδιο αρβυλα .

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 164
  • Δημοσιεύτηκε
  • Τελευταία Απάντηση

Μέλη που απάντησαν περισσότερο

Ποναω...!Εγω αγοραζω οτι και οποτε θελω απο τα site.Εσυ γιατι δεν μπορεις?(Ραδιο Αρβυλα δεν ηθελες...?)
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Εγώ σκέφτομαι να στείλω χρήματα ταχυδρομικώς σε ξενιτεμένα ξαδέρφια μου (Αγγλία, Καναδά, Κύπρο) και να μου φορτώσουν το Paypal, χάνοντας 4% προμήθεια. Έτσι θα αγοράζω χωρίς χρέωση της μπλοκαρισμένης κάρτας αλλά απευθειας από το Paypal balance. Δεν βρίσκω άλλη λύση.

Φυσικά τώρα θα εκτιμήσουμε δεόντως την ύπαρξη της αντιπροσωπείας.

Αλλά ας κάνουμε υπομονή και οικονομία. Και φυσικά να αλληλοβοηθούμαστε... ;))

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Ήδη άνοιξαν,

Ευχαριστώ τον ΑΛΠΙΚΟ ΤΡΙΤΩΝ (Θανάση) για την άμεση ενημέρωση.

Για επιβεβαίωση πραγματοποίησα την πρώτη μου αγορά μετά capital controls από ebay.. :emotions33:

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Ήδη άνοιξαν,

Ευχαριστώ τον ΑΛΠΙΚΟ ΤΡΙΤΩΝ (Θανάση) για την άμεση ενημέρωση.

Για επιβεβαίωση πραγματοποίησα την πρώτη μου αγορά μετά capital controls από ebay.. :emotions33:

Μόλις προσπάθησα να αγοράσω κάτι με χρήση Paypal αλλά απορρίφθηκε!!!

Μάλλον τέλειωσε το όριο που γράφει το άρθρο..

Μας βλέπω να στήνουμε σκηνικά αλά  ΑΤΜ, με ουρές και αναμονές να γυρίσει η μέρα, μήπως και προκάνουμε να κάνουμε τις αγορές μας με την αλλαγή της ημερομηνίας :)

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Θα αναμενουμε πολυ φοβαμαι.

Και απο θα προμηθευομαστε τα ανταλλακτικα μεχρι τοτε ?



...απο την Αντιπροσωπεια !! (..τα μαμ !!
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Εχει προσπαθησει κανεις να κανει Top Up τον λογαριασμο του PayPal να δει αν θα πανε ; Μου βγαζει οτι πρεπει να στειλω το ποσο στην Σλοβακια  στην TrustPay θυγατρικη του PayPal .

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Εχω πει στον αδελφο μου που ταξιδευει τωρα να παει να ανοιξει ενα λογαριασμο σε ξενη τραπεζα (στο εξωτερικο δηλαδη) μεσω ναυτιλιακης εταιριας για να βγαλει καρτα debit . Περιμενω να δω τι θα παιχτει εκει .

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Έκανα χτες μια ντουζίνα αγορές με πληρωμή μέσω Paypal στο ebay. Σ'υνολο περίπου 100€ μικροπράγματα.

Μόλις τσεκάρισα τις εντολές στον λογαριασμό μου Paypal και είναι όλες ολοκληρωμένες, μάλιστα κάποια αντικείμενα έχουν ήδη ταχυδρομηθεί από τους πωλητές.  

Στην πιστωτική μου κάρτα έλεγξα και έχουν παρακρατηθεί τα ποσά άμεσα την στιγμή που έδωσα εντολή αγοράς.

Πιθανόν λόγω του ότι αν πληρώνεις μεσώ Paypal δεν είναι δυνατόν να διασταυρωθεί για πιο λόγο πληρώνεις σύμφωνα με τις νέες δεσμεύσεις.

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Έκανα χτες μια ντουζίνα αγορές με πληρωμή μέσω Paypal στο ebay. Σ'υνολο περίπου 100€ μικροπράγματα.

Μόλις τσεκάρισα τις εντολές στον λογαριασμό μου Paypal και είναι όλες ολοκληρωμένες, μάλιστα κάποια αντικείμενα έχουν ήδη ταχυδρομηθεί από τους πωλητές.  

Στην πιστωτική μου κάρτα έλεγξα και έχουν παρακρατηθεί τα ποσά άμεσα την στιγμή που έδωσα εντολή αγοράς.

Πιθανόν λόγω του ότι αν πληρώνεις μεσώ Paypal δεν είναι δυνατόν να διασταυρωθεί για πιο λόγο πληρώνεις σύμφωνα με τις νέες δεσμεύσεις.

και του Gigas ;; γιατι απορριφθηκε αραγε ; τι διαολο  , λοταρια ειναι οι πληρωμες ;

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Ο Gigas ειναι στη μαυρη λιστα...Χα χα!

Σνιφ!

Κλαψ!

Λυγμ!

 

Νίκο, χρησιμοποιείς πιστωτική ή debit;

Ισως αυτό να κάνει κάποια διαφορά;;;

Προσωπικα, έχω πιστωτική βγαλμένη από την Αλφα....

Θα κάνω και τώρα μια προσπαθεια και θα αναφέρω...

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Θα κάνω και τώρα μια προσπαθεια και θα αναφέρω...

Εφαγα ΧΟΥ και πάλι!

Προσπάθησα μέσα από αρκετά Ebaoμάγαζα αλλά πάντα όταν φτάνω στην εντολή πληρωμής, μου λέει ότι θα πρέπει να πάω στο Paypal για να επιβεβαιώσω την κάρτα μου και δεν είμαστε σε θέση να ολοκληρώσουμε την συναλλαγή παρακαλώ περάστε αργότερα :)

Τι μέσο έχεις εκεί και χρησιμοποιείς τέλος πάντων, Νίκο :D

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

"10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο ίντερνετ;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.
Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:
- μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,
- εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:
- αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών,
- πληρωμές ξενοδοχείων,
- ενοικιάσεις αυτοκινήτων,
- πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών,
- πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications),
- πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ.) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα,
- πληρωμή υπ
ιηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ.),- πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων."

 

Το παραπάνω δημοσιεύθυκε στο Πρώτο Θέμα και αφορά τι κινήσεις μπορούμε να κάνουμε μέσω internet με πιστωτική / προπληρωμένη κάρτα

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

βιζάρα άλφα πράμα σου λέω.. :tongue0013:

Κάτσε θα ξαναδοκιμάσω να πάρω το εργαλείο  χόνινγκ από Αμέρικα.

Α ρε... προνομιούχοι!!!!
Με τις... βιζάρες σας (άλφα πράμα όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω και με τη βούλα) και με τις αγορές σας και με τα όλα σας...

Και άσε εμάς να βράζουμε στο ζουμί μας και στα στερητικά μας που δεν μπορούμε να αγοράσουμε παπαράκια απο τα εξωτερικά :)

Δεν πειράζει...

Θα κάνουμε και οικονομία ενώ εσύ θα ξοδεύεσαι ...χαχαχα! (κακεντρεχο γέλιο)

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

"10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο ίντερνετ;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.


Το παραπάνω δημοσιεύθυκε στο Πρώτο Θέμα και αφορά τι κινήσεις μπορούμε να κάνουμε μέσω internet με πιστωτική / προπληρωμένη κάρτα

Ξέχασε η έγκριτη εφημερίς να αναφέρει το παρακάτω:

 

- Αγορά εργαλείου χόνινγκ για πιαθανή επισκευή κυλίνδρου Enfield από τον Νoe

- Αγορές οποιουδήποτε παπαρακίου επιθυμεί ο ανωτέρω πολίτης (Noe)

 

Τώρα είναι κομπλέ το δημοσίευμα  :D

Επεξεργάσθηκε από το μέλος Gigas
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Περδικλώθηκα στις μεγάλες μου βιζάρες.. :wallbash:

Δεν με άφησε να πληρώσω 126 δολάρια για δύο εργαλεία χόνιγκ.

Τώρα άντε να εξηγήσω στον πωλητή τι συμβαίνει με τις κάρτες.

Ίσως το βράδυ μετά τις 00:00 να προλάβω κάποιο παραθυράκι.

Με ματιάσατε.. :mad:

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Βέβαια στον λογαριασμό μου στο Paypal φαίνεται η καταχώρηση πληρωμής έχει πάρει αριθμό transaction ID, αλλά στο  status γράφει denied. Ίσως λοιπόν τελείωσε το ημερήσιο όριο της τράπεζας και τα πάρει αυτόματα αύριο. Υποθέσεις κάνω.

Ευτυχώς ο Αμερικάνος είναι ευγενικός και θα περιμένει, να δούμε για πόσο;

Στην χειρότερη σκέφτομαι αν δεχτεί να του βάλω σε φάκελο τα ευρά και να τα ταχυδρομήσω.

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Βέβαια στον λογαριασμό μου στο Paypal φαίνεται η καταχώρηση πληρωμής έχει πάρει αριθμό transaction ID, αλλά στο  status γράφει denied. Ίσως λοιπόν τελείωσε το ημερήσιο όριο της τράπεζας και τα πάρει αυτόματα αύριο. Υποθέσεις κάνω.

Ευτυχώς ο Αμερικάνος είναι ευγενικός και θα περιμένει, να δούμε για πόσο;

Στην χειρότερη σκέφτομαι αν δεχτεί να του βάλω σε φάκελο τα ευρά και να τα ταχυδρομήσω.

Η τελευταια επιλογή έχει ένα ρίσκο.

Δεν φαίνεται πουθενά ότιτου έστειλες χρήματα, οπότε ανά πάσα στιγμή μπορεί να ΜΗΝ σου στείλει το εμπόρευμα.

Δεν διασφαλίζεσαι από πουθενά και από κανέναν εάν συμβεί αυτό.

Οσο κι αν η 'ασφάλεια'' που προσφέρει το Paypal ειναι υποτυπώδης, δεν παύει να είναι κάτι όταν την χρειαστείς.

Με άλλα λόγια δεν θα σου το συμβούλευα..

Ασε που δημιουργείται και σε αυτόν πρόβλημα καθώς θα πρέπει να αλλάξει τα ευρά σε... ντάλαρα για να τα χρησιμοποιήσει εκεί...

Σκέψου και το ρίσκο να μην φτάσει ο φάκελλος εκεί..

Πιό καλά να κάνεις wire transfer μέσω Western Union πχ, έτσι ώστε να πάρει τα χρήματά του σε δολλάρια ο πωλητής εν πρώτοις και να ειναι ασφαλέστερη η μετάφορά, διατηρώντας όμως όλες τις παρενέργειες αυτού του είδους της συναλλαγής.

Ο,τιδήποτε εκτός πιστωτικής είναι παντελώς ανασφαλές...

 

Ισως δεχτεί να ακυρώσει την συνναλλαγή εκουσίως αν δεν γίνεται αλλιώς χωρίς δράματα και αρνητικά feedback...

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Και εγώ έφαγα πόρτα σε αγορά από eBay το PayPal δεν μου προχωράει την πληρωμή.
Τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση ?
Φαίνομαι ότι του χρωστάω ?
Δεν μου έχει έρθει όμως email πληρωμής όπως συνήθως .
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Και εγώ έφαγα πόρτα σε αγορά από eBay το PayPal δεν μου προχωράει την πληρωμή.
Τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση ?
Φαίνομαι ότι του χρωστάω ?
Δεν μου έχει έρθει όμως email πληρωμής όπως συνήθως .

Στην ουρά παρακαλώ :)

Προηγούμαι στην σειρά :D
 

Εξαρτάται από το είδος της αγοράς.

Εάν η αγορά είναι Buy It Now, η οποία σε πηγαίνει αυτομάτως στο Paypal για πληρωμή δεν έχεις πρόβλημα.

Αυτή η αγορά δεν ισχύει παρα ΜΟΝΟ όταν πληρώσεις. Μέχρι τότε είναι σαν να μην έχεις κάνεις καμμιά κίνηση.

Το λέει και στην είσοδο του Paypal -όταν σε πηγαίνει αυτόματα- ότι μέχρι να πληρώσεις, κάποιος άλλος μπορεί να σε προλάβει και να σου το πάρει μέσα από τα χέρια σου.

Υπάρχουν βέβαια και αγορές Buy It Now που είναι δεσμευτικές και υποχρεωτικά ισχύουν και πρέπει να πληρώσεις...

 

Αν όμως η αγορά είναι πλειοδοτική, δηλαδή έκανες την μεγαλύτερη προσφορά, τότε είναι δεσμευτικό για σένα και ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσεις, οπότε εκεί έχεις ένα... θεματάκι :)

 

Με άλλα λόγια, εξαρτάται από το αντικείμενο και τον τρόπο αγοράς κάθε φορά....

Αν μας δώσεις το λίνκι θα σου πούμε τι παίζει....

ελπίζω να μην είναι για εκεινο το σετ δονητών που σχεδίαζες να αγοράσεις την άλλη φορά .... Δονητές για τσιμέντο, εννοώ... έτσι;;;; LOL

Επεξεργάσθηκε από το μέλος Gigas
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Τζιφος πάλι, παρόμοιες denied καταχωρήσεις είδα στον λογαριασμό του Paypal και σε παλιότερες ημερομηνίες όταν προσπαθούσα ανεπιτυχώς να αγοράσω (δοκιμαστικά) σε δημοπρασία buy it now που σε μεταφέρει αυτόματα για πληρωμή στο Paypal.

Πόσο κωλόφαρδος ήμουν χτες και πρόλαβα έστω αυτές τις λίγες αγορές?

Γίγαντα ξέρω όλες τις λούμπες στο ebay..

Αυτό με την western union ισχύει τώρα που δεν μπορούμε να εξάγουμε χρήματα? ;))

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


Αυτό με την western union ισχύει τώρα που δεν μπορούμε να εξάγουμε χρήματα? ;))

Μμμμ...

Πολύ καλή ερωτηση!!!

Κρίμα που δεν ξέρω  όμως να σου απαντήσω :(

Δεν το είχα σκεφτεί!

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση..   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Το ανώτερο επιτρεπτό όριο είναι 75 φατσούλες/emotions,.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Προβολή ως σύνδεσμο

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Εκκαθάριση επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Παρακολουθείται από   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Write what you are looking for and press enter or click the search icon to begin your search