Jump to content
Δημιουργία Νέου...

Θερινό Σινεμά


noe

Recommended Posts

Ποπο ρε ΑΛΠΙΚΕ, τι 90τίλα ήταν αυτή! καηκα... :smoking:

 

Με τη σειρά μου θα ποστάρω την απόλιτη cult ελληνική ταινία μικρού μηκους.

 

:2:  :headbanger: :ranting3:

 

 

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 302
  • Δημοσιεύτηκε
  • Τελευταία Απάντηση

Μέλη που απάντησαν περισσότερο

Μας καθάρισε!

Πωπωπω... Μέχρι και άθλιο θα το έλεγα :)

 

 

Dead on Time

Η ελληνική εκδοχή της Μέρας της Μαρμότας :)

Χωρίς εξηγήσεις και εκλογικεύσεις!

 

Και η δική μου πρόταση:

Ελα να σου Πω!

Μέρος Α

 

Μέρος Β

 

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Τι να μας πεις βRE Γίγαντα, την είχα δει τούτη την ταινία στο κρατικό κανάλι.

Για κάτι τέτοια εκτιμώ το κρατικό κανάλι και ξεχνάω τι σαβουρώνουμε και εκεί μέσα.

Η ποιότητα δεν μετριέται με χρήμα ή μήπως κάνω τα στραβά μάτια?

 

Εντύπωση μου κάνει ένα απλό σενάριο αποδιδόμενο από άγνωστους (μη προβεβλημένους) ηθοποιούς και μέσα σε λίγα λεπτά πόσα ανεκπλήρωτα συναισθήματα πλημμυρίζουν τον χωροχρόνο της μικρής οθόνης και τις δικές μας ζωές. Τουλάχιστον όσοι καταφέρνουν να συντονίσουν τις κεραίες τους.

 

Μετά το αμονιαζόλ και την μαρμότα μου ήρθε ιδέα να επιχειρήσουμε κι εμείς τη δική μας ταινία μικρού μήκους.. B)

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Παράθεση

 

Τι να μας πεις βRE Γίγαντα, την είχα δει τούτη την ταινία στο κρατικό κανάλι.

Για κάτι τέτοια εκτιμώ το κρατικό κανάλι και ξεχνάω τι σαβουρώνουμε και εκεί μέσα.

Η ποιότητα δεν μετριέται με χρήμα ή μήπως κάνω τα στραβά μάτια?

 

 

Ζητώ συγγνώμη για την επανάληψη, μια και όπως έχω ξαναπεί, δεν γνωρίζω τι παίζει η τηλεόραση εδώ και πολύ καιρό!
Αυτό το ταινιάκι έχει σενάριο και σκηνοθεσία παιδικής μου φίλης, με την οποία έχουμε πλέον χαθεί πολλά χρόνια τώρα.

Μετά από αυτά τα μικρού μήκους και κάτι άλλες συνεργασίες ανακάλυψα ότι έχει κάνει σήριαλ στην τηλερόραση, ενώ εντελώς απρόσμενα την είδα να συμμετέχει σε μια σκήνή  μια άλλης χαβαλέ ταινίας, στο "Σούπερ Δημήτριος", το οποίο   δεν είμαι σίγουρος αν θα σου συνιστούσα να παρακολουθήσεις (το τελευταίο δεν είναι δικό της) :)

Τέσπα...

Χαίρομαι που σου άρεσε ;)

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

τη δική μας ταινία μικρού μήκους.. B)

Περίμενα κάποιος όμως να σταθεί και σε τούτη τη φράση.

Βλέποντας τις μπούρδες (σόρυ Μάικ και Αλπικέ) παραπάνω,

σκέφτηκα: γιατί όχι  μια δική μας καλύτερη μπούρδα.. :dry:

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Παράθεση

 

...

Μετά το αμονιαζόλ και την μαρμότα μου ήρθε ιδέα να επιχειρήσουμε κι εμείς τη δική μας ταινία μικρού μήκους.. B)

 

 

 

Easy, ρε συ noe... :emotions33:

 

 

 

Τραβάμε οτι μας κ@υλωσει με 2-3 gopro,τα στέλνουμε σε εναν που ξέρει καλό μοντάζ και ready!

 

Οπως τα παιδιά εδώ:

 

https://vimeo.com/121919847

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Εγώ ήθελα να ενεργοποιήσω το θέμα και το πέτυχα. ..χα χα

Γιατί έρχεται χειμώνας για να περνάμε τα βράδια.. καλά
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες πριν...

Οχι ακόμη
Οταν πάω στο σπίτι σε λίγο θα την δω.
Τώρα, εσύ γιατί πόνεσες;;;


Θα καταλάβεις όταν την δεις. .
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Θα καταλάβεις όταν την δεις. .

:blush:   :cry:   :ranting3:

[σχετικώς άσχετο] Κοίτα να δεις τι φτιάχνουν με τις σούπερ ντούπερ ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, το ταινιάκι είναι εξολοκλήρου τραβηγμένο με μία full frame dslr μηχανή Canon MKII.  Μάλιστα πάνω τους, έχουν κάνει θραύση οι παλιού τύπου φακοί αναλογικών μηχανών, ειδικά της σοβιετικής ένωσης. [/σχετικώς άσχετο] 

 

κι αυτό πόνεσε: (πανικός μικρών ταινιών στο youtube, όμορφη ασχολία)..

 

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...
  • 4 εβδομάδες πριν...

Ελληνική ταινία επιστημονικής φαντασίας??

 

Ναι κύριοι, η πολυβραβευβευβμένη "ΣΥΝΘΉΚΗ 10/60".

 

Πως θα ήταν τα πράγματα αν ο πόλεμος ΗΠΑ-ΕΣΣΔ δεν ήταν απλά ψυχρός;;

 

Απολαύστε:

 

https://vimeo.com/124955028

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Παράθεση

 

Ελληνική ταινία επιστημονικής φαντασίας??

 

Ναι κύριοι, η πολυβραβευβευβμένη "ΣΥΝΘΉΚΗ 10/60".

 

Πως θα ήταν τα πράγματα αν ο πόλεμος ΗΠΑ-ΕΣΣΔ δεν ήταν απλά ψυχρός;;

 

Απολαύστε:

 

 

 

Πολύ καλό, Μάκη!

Αψογη η απόδοση της εποχής!

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

Χειμερινός κινηματογράφος με ένα ελληνικό western που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα ξένα της εποχής εκείνης. Το soundtrack καταπληκτικό!

 

https://www.youtube.com/watch?v=DHMXCC02mgc&index=18&list=WL

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

Σε μια αλάνα, ένα τσούρμο ανέργων, γεμάτο αγωνία, περιμένει να ακούσει ένα καλό νέο από τον υπεύθυνο του γραφείου εύρεσης εργασίας. Η τύχη χαμογελά σε κάποιον άνδρα που ονομάζεται Αντόνιο Ρίτσι, ο οποίος επιλέχθηκε από το δήμο της Ρώμης να εργαστεί ως αφισοκολλητής. Η δουλειά, όμως, απαιτεί ποδήλατο και ο Ρίτσι δεν έχει πια, το έχει δώσει ενέχυρο. Έτσι, θα πει ψέματα, θα πάρει τη δουλειά και μαζί μια ωραία στολή. Η γυναίκα του δίνει ενέχυρο τα σεντόνια της προίκας της και το ποδήλατο επιστρέφει στην οικογένεια. Πριν ξημερώσει, οι αφισοκολλητές ξεχύνονται στους δρόμους. Την ώρα, όμως, που ανεβασμένος στη σκάλα του κολλά ευτυχισμένος μια αφίσα, αυτή της Ρίτα Χέηγουωρθ, κάποιοι του κλέβουν το ποδήλατο. Έτσι, ο Ρίτσι μαζί με το μικρό του γιο ξεκινά τις ατέρμονες περιπλανήσεις τους στις υπαίθριες αγορές, στα συσσίτια της εκκλησίας, στις φτωχογειτονιές, στη δυστυχία, για να βρει το ποδήλατο, διασχίζοντας μια πόλη που μετρά τις πληγές της από τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο

πηγή

 

"Αυτό που εντυπωσιάζει στην ταινία είναι η απουσία πλοκής. Και με την έννοια αυτή είναι μία κατ' εξοχήν νεορεαλιστική ταινία. Ένα εντελώς ασήμαντο και καθημερινό γεγονός από αυτά που συμβαίνουν συνέχεια γύρω μας μπορεί να εκφράσει όλον τον πόνο και όλη την αγάπη του κόσμου. Ο νεορεαλισμός αναζητούσε το μείζων μέσα στο ελάσσων."

Π. Ριβέλλης 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες πριν...
  • 5 εβδομάδες πριν...

Er ist wieder da - Look Who's Back - Είναι Πάλι Εδώ

32.jpg

 

Ταινία του 2015.

Μόλις τελείωσα την θέασή της και μάλλον είμαι σοκαρισμένος.

Βασισμένο σε βιβλίο που εκδόθηκε στην Γερμανία το 2012, πραγματεύεται την υποθετική, ανεξήγητα μεταφυσική επιστροφή του Χϊτλερ στο σημερινό Βερολίνο.

Εκει αντιμετωπίζεται ως κωμικός, σαν ένας άνθρωπος που θα τον χλευάσουν, θα τον υποδεχτούν, θα τον εκμεταλλευτούν ανάλογα με το πώς τον βλέπει ο καθένας ή τι θέλει να πετύχει, όμως αυτός ειναι προσηλωμένος στον σκοπό του.

 

Μια ταινία που εξηγεί την άνοδο του φασισμού και πάλι στις μέρες μας, τον ρόλο των media, του internet κλπ καθώς και το πόσο εύκολα ξεχνάμε το παρελθόν μας.

Ταινία που ξεμπροστιάζει όλους αυτούς τους "δεν είμαι ρατσιστής αλλά...." ανθρώπους γύρω μας, τους καθημερινούς, εμάς δηλαδή, που τόσο εύκολα υιοθετούμε ρόλους άκοπα και αλόγιστα και παίρνουμε θέση.

 

Από κωμωδία στην αρχή της και με ψύγματα χιούμορ, τελικά γίνεται αφορμή σκέψης και συζήτησης για το πού πάμε...

Καλό θα ήταν να διαδοθεί, να θεαθεί και να συζητηθεί...

 

Αν δεν μπορείτε να την βρείτε με ελληνικούς υποτίτλους, σφυράτε και ευχαρίστως θα δώσω λινκ.

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση..   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Το ανώτερο επιτρεπτό όριο είναι 75 φατσούλες/emotions,.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Προβολή ως σύνδεσμο

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Εκκαθάριση επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Παρακολουθείται από   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Write what you are looking for and press enter or click the search icon to begin your search