Jump to content
Δημιουργία Νέου...

Νέα λάστιχα στην RE Classic 350


Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι,

ήρθε η ώρα μετά από 1 χρόνο, 3 μήνες και 15.000Km (και πολύ άργησε...) για την αλλαγή των εργοστασιακών ελαστικών της CEAT.

Η χαμηλή ποιότητα των ελαστικών της CEAT καμουφλάρεται εύκολα από τον ράθυμο ρυθμό που επιβάλλει ο κινητήρας κατά την κίνησή της Classic και ακόμα ευκολότερα αν αποφεύγεις - όπως εγώ - την κυκλοφορία σε βρεγμένους δρόμους.

Επίσης σε ξεγελούν οπτικά μιας και η φθορά τους είναι ανύπαρκτη (μετά από 15.000Km!).

 

Έχοντας διανύσει όχι αμελητέο πλήθος χλμ και σε κακοτράχαλους χωματόδρομους το περασμένο καλοκαίρι (όπου εκτίμησα και αυτή τη δυνατότητα της Classic με το σχετικά μεγάλο ύψος των 17cm από το έδαφος)

επέλεξα ελαστικά με κάποιες δυνατότητες για εκτός ασφάλτου οδήγηση (70-30%).

Οι διαστάσεις που "φοράει" η Classic δεν είναι και οι πιο δημοφιλείς για τέτοιου είδους ελαστικά, οπότε οι επιλογές δεν ήταν πολλές.

Ανάμεσα στα "κλασικά" πια Bridgestone Τourance και στα νεότερα Mitas MC24 επέλεξα τα Mitas διαβάζοντας τις σχετικές κριτικές στο διαδίκτυο.

Μόνο τους μειονέκτημα φαίνεται να είναι ο σχετικά μικρός χρόνος ζωής αλλά υποθέτω ότι αυτό δεν θα είναι πρόβλημα για τους λιγοστούς ίππους που βγάζει στον τροχό η Classic. 

 

Είναι περιττό να επισημάνω ότι η RE μεταμορφώθηκε, τόσο σε ότι αφορά στις κλίσεις και στις αλλαγές κατεύθυνσης όσο και στην άνεση στις μικροανωμαλίες του δρόμου. 

Ακόμα σημαντικότερη βελτίωση παρατηρείται στο φρενάρισμα.

Δεν είχα ιδιαίτερη εκτίμηση στην αποτελεσματικότητα κυρίως του πίσω φρένου. Το πίσω ABS έμπαινε (κακώς) άμεσα σε λειτουργία σε τσαρούχωμα του πίσω φρένου στην αστεία ταχύτητα των 15-20 Km/h, 

ενδεικτικό του πόσο γλιστρούσαν τα εργοστασιακά ελαστικά, κάτι που φυσικά ΔΕΝ συμβαίνει πλέον.

 

Επισυνάπτω φωτό.

Δεν είναι τόσο άσχημα όσο φοβόμουνα!        

 

Με γειά της! 

20240111_132757 1.jpg

20240111_132838.jpg

20240111_132732.jpg

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Μάνο καλησπέρα! Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή!

Αν έχεις χρόνο την επόμενη Κυριακή έλα στη κοπή της πίτας μας στο Θησείο να τα δούμε από κοντά!:bike:

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

3 ώρες πριν, Ο/Η Nikoss Rocket έγραψε:

Ωραία φαίνονται, ποσό στοίχισε με την τοποθέτηση ?

200 ευρώ, αρκετά καλή τιμή

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

1 ώρα πριν, Ο/Η andrew έγραψε:

Μάνο καλησπέρα! Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή!

Αν έχεις χρόνο την επόμενη Κυριακή έλα στη κοπή της πίτας μας στο Θησείο να τα δούμε από κοντά!:bike:

Ευχαριστώ Ανδρέα, το έχω δει και το έχω υπόψη μου, αν είμαι εδώ θα έρθω.

Πέρυσι στην πίτα και σας γνώρισα και κέρδισα δώρο!

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • andrew featuredunfeaturedpinned this θέμα

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση..   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Το ανώτερο επιτρεπτό όριο είναι 75 φατσούλες/emotions,.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Προβολή ως σύνδεσμο

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Εκκαθάριση επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Παρακολουθείται από   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Write what you are looking for and press enter or click the search icon to begin your search