Jump to content
Δημιουργία Νέου...

ΗΧΟΣ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ 5 SPEED


Recommended Posts

καλημέρα/καλησπέρα 

 

Χθές όπως ανοιγοέκλεινα το αμπραγιάζ άκουγα έναν ήχο σαν χαρχάλεμα κάτω δεξιά στο κουτί που είναι το μοχλικό όταν έμπαινε η ταχύτητα ενώ ήμουν εν κινήσει.

Πέρασα απο τον καλό μάστορα μου αλλά δεν είχε χρόνο να το ανοίξει μου είπε πως μπορεί να θέλει γρασάρισμα 

τα πυράκια και κτλ και α το δούμε το νέο χρόνο που θα ανοίξει. Αν κ μου είπε πως δεν θα κάνει πρόβλημα πχ να σπάσει η ντίζα. 

 

Το θέμα είναι μην μου κάνει καμμιά ζημία πχ μου κουρέψει τίποτα μέσα.

-Να συνεχίσω να την κινώ ή να την αφήσω για να μην κάνει τίποτα άλλο?

-Μήπως να βάλω βαλβολίνες

-Μήπως να χαλαρώσω το την ντίζα? το συρματόσχοινο απο επάνω ή απο κάτω? 

 

Αναμένω τις γνώμες σας

 

Ανδρέας Αμπελόκηποι

 

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Η γνώμη μου είναι ότι καλό είναι να μην κάνουμε διάγνωση έτσι και να την πας στον μάστορα. Να την οδηγήσει πρώτα για να την ακούσει. Προσωπικά δεν μου έχει τύχη στα 40χιλ που έχω κάνει. Είναι αριστεροταχυτη? Σου ακούγετε από την πλευρά της μανιβέλας δεξιά? Εάν κάποιου συνελφιντα του έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα ας μας πει την γνώμη του αλλιώς αστην στην άκρη μέχρι να ανοίξει ο μάστορας για να μην γίνει καμμια ζημιά. 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

3 ώρες πριν, Ο/Η kimon delios έγραψε:

Η γνώμη μου είναι ότι καλό είναι να μην κάνουμε διάγνωση έτσι και να την πας στον μάστορα. Να την οδηγήσει πρώτα για να την ακούσει. Προσωπικά δεν μου έχει τύχη στα 40χιλ που έχω κάνει. Είναι αριστεροταχυτη? Σου ακούγετε από την πλευρά της μανιβέλας δεξιά? Εάν κάποιου συνελφιντα του έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα ας μας πει την γνώμη του αλλιώς αστην στην άκρη μέχρι να ανοίξει ο μάστορας για να μην γίνει καμμια ζημιά. 

Γειά σου Κίμων ναι είναι αριστερά οι ταχύτητες και ακούγεται κάτω απο την πλευρά της μανιβέλας όπως λες θα πάω στον μάστορα με τον νέο χρόνο και θα ενημερώσω....

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

https://accessories.hitchcocksmotorcycles.com/22280?qty=1&continue_url=https%3A%2F%2Fwww.hitchcocksmotorcycles.com%2Fpartsbook-pages%2F2421

 

Μίλησα με έναν έμπειρο ενφλιντα και μάλλον θα χρειαστώ αυτό:

PART No. 550004 MAINSHAFT, 5 SPEED

 

-Μήπως έχει κανείς κάτι τέτοιο  ή αν μπορώ να το βρώ εντός Ελλάδας?

-Επίσης έχει κάνει κανένας την σχετική εργασία?

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Για να αλλαξεις αυτον τον αξονα πρεπει να βγαλεις ολο το κιβωτιο, ενώ μπορεί να θέλει απλα τεντωμα μια ντιζα ή κάτι να εχει χαλαρώσει ή απλα να θελει βαλβολινη/λάδια. Πρώτα πάμε στις απλές λύσεις και μετά στις πιο ακριβες.:bad_smile:

 

Πραγματικά, στο τελος καταληγεις να πληρώνεις παραπανω πηγαινοντας σε μηχανικους που δεν εχουν εμπειρια πανω στις enfield και δεν το λεω με κακια απλα οι πιο πολλοι τις σνομπαρουν και δεν τις προσεχουν ιδιαιτερα.

 

Ουγκο ή Περικλή με τη νέα χρονιά.

 

Χρονια πολλα.

index.php?action=dlattach;topic=11172.0;

Επεξεργάσθηκε από το μέλος elifain
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

58 λεπτά πριν, Ο/Η elifain έγραψε:

Για να αλλαξεις αυτον τον αξονα πρεπει να βγαλεις ολο το κιβωτιο, ενώ μπορεί να θέλει απλα τεντωμα μια ντιζα ή κάτι να εχει χαλαρώσει ή απλα να θελει βαλβολινη/λάδια. Πρώτα πάμε στις απλές λύσεις και μετά στις πιο ακριβες.:bad_smile:

 

Πραγματικά, στο τελος καταληγεις να πληρώνεις παραπανω πηγαινοντας σε μηχανικους που δεν εχουν εμπειρια πανω στις enfield και δεν το λεω με κακια απλα οι πιο πολλοι τις σνομπαρουν και δεν τις προσεχουν ιδιαιτερα.

 

Ουγκο ή Περικλή με τη νέα χρονιά.

 

Χρονια πολλα.

index.php?action=dlattach;topic=11172.0;

ναι έχεις δίκιο θα αρχίσω απο τα απλά και ελπίζω να βρεθεί καμμιά λύση.....αν όχι τότε θα πάμε σε πιο ακριβές λύσεις 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

1 ώρα πριν, Ο/Η elifain έγραψε:

Για να αλλαξεις αυτον τον αξονα πρεπει να βγαλεις ολο το κιβωτιο, ενώ μπορεί να θέλει απλα τεντωμα μια ντιζα ή κάτι να εχει χαλαρώσει ή απλα να θελει βαλβολινη/λάδια. Πρώτα πάμε στις απλές λύσεις και μετά στις πιο ακριβες.:bad_smile:

 

Πραγματικά, στο τελος καταληγεις να πληρώνεις παραπανω πηγαινοντας σε μηχανικους που δεν εχουν εμπειρια πανω στις enfield και δεν το λεω με κακια απλα οι πιο πολλοι τις σνομπαρουν και δεν τις προσεχουν ιδιαιτερα.

 

Ουγκο ή Περικλή με τη νέα χρονιά.

 

Χρονια πολλα.

index.php?action=dlattach;topic=11172.0;

έχεις κάνει κάτι τέτοιο και αν ναι πόσο έκανε αυτή η εργασία?

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

2 ώρες πριν, Ο/Η royal enfield bullet 1976 έγραψε:

έχεις κάνει κάτι τέτοιο και αν ναι πόσο έκανε αυτή η εργασία?

Οχι, δεν ξερω κοστος.

Αλλα και παλι, μην το δενεις οτι φταιει αυτο! 

Ποιός σε αγχωσε ετσι;:angry6:

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

23 ώρες πριν, Ο/Η elifain έγραψε:

Οχι, δεν ξερω κοστος.

Αλλα και παλι, μην το δενεις οτι φταιει αυτο! 

Ποιός σε αγχωσε ετσι;:angry6:

Το πηγαινα σενα μαστορα γερο που εφτοχνε triumph και κτλ και το ειχε εντοπισει πως το main gear shaft αρχιζε να τα παιζει του ειπα τι σκηνικα κανει κ μου ειπε μαλλον ειναι αυτο αλκα τωρα εχει σταματησει τις επισκευες.μακαρι να ειναι λαθος απο εβδομαδα θα το ανοιξω και θα ενημερωσω...

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

17 ώρες πριν, Ο/Η kimon delios έγραψε:

Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει ? Εγώ έχω κάνει 40.000 και δεν μου έχει βγάλει κάτι αντίστοιχο 

Το ειχα παρει μεταχειρισμενο και  κατα καιρους μου κανει αυτο το προβλημα στο μοχλικο.θα το παρω δευτερα τριτη να δω τι εχει και θα ενημερωσω.εκεθ που στρωνει μετα απο καιρο δεν μπαινουν οι ταχυυητες και επισης μου χαλαρωνει το αμπραγιαζ.τα μοντελα αυτα bullet 500 5 speed στο μχλικο τα μεταλλα τους λογω θερμοκρασιας βγαζσνε προβλημα.

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Μόλις τώρα, Ο/Η royal enfield bullet 1976 έγραψε:

Το ειχα παρει μεταχειρισμενο και  κατα καιρους μου κανει αυτο το προβλημα στο μοχλικο.θα το παρω δευτερα τριτη να δω τι εχει και θα ενημερωσω.εκεθ που στρωνει μετα απο καιρο δεν μπαινουν οι ταχυυητες και επισης μου χαλαρωνει το αμπραγιαζ.τα μοντελα αυτα bullet 500 5 speed στο μχλικο τα μεταλλα τους λογω θερμοκρασιας βγαζσνε προβλημα.

https://www.ebay.co.uk/itm/295060200410?hash=item44b2f55bda:g:GL8AAOSwf1leBiMY&amdata=enc%3AAQAHAAAA8CdhZu7gikuFfJmSjmqG2guN25jCi8QW3eQEZI0LAKCR%2BRanmET3r3QyDKAOpw6yq1vxSoC1XCbj%2BFFMGsag8a9LwKhc3ou35j%2Bo6eDjLQlTG8wCuTn72v9qliLeZB%2FWEkCLuoKiz3LsrWknl%2BtijXvOiGFWF78GprqbS0%2Fwxjoi6HLyK33waES10LkpUOox0mkWseGtPz5jeAD5CP%2FVK2YwXNjvZU%2Fkj%2FXSDsoAQP59ltJ6rG1KH0aiI3hVmIoRkhdqhg7pPeGmw6pfCmqsSYWC8pMFdmC%2B1hqli%2Bx0m5K%2By0%2FME3UaKBvQhR8%2FSj0u8w%3D%3D|tkp%3ABFBM8M_MybFh

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Αντρέα καλησπερα .Ταλαιπώρησε πάνω από χρόνο αν θυμάμαι καλά με το κιβώτιο.

Ο καλύτερος στα κιβώτια είναι μακράν ο Ουγκό.

Μαστορας που δεν έχει πιάσει κιβώτια Enfield μπορεί να σου κάνει ματσακολιά που να την πληρώσεις χρυσή.

Ακουσε με κ δεν θα χάσεις.

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

καλησπέρα...

πήγα σήμερα στον μάστορα και μου είπε πως ο θόρυβος που ακούγεται κάτω δεξιά εκεί που είναι το μοχλικό στο κουτί που έχει το ταμπελάκι 5 speed

όταν μαζεύω τον συμπλέκτη οφείλετε στο  ότι έχει χαλάσει-φαγωθεί το πυράκι στο operating clutch.

'Eχει κανείς μήπως τέτοιο πυράκι? έστω και μεταχειρισμένο για να πάω να φτιάξω καινούργιο σε κάποιο μηχανουργείο.

Είναι στη ουσία το βιδάκι που μπαίνει στο κέντρο του operating clutch.

clutch.png

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

19 ώρες πριν, Ο/Η royal enfield bullet 1976 έγραψε:

καλησπέρα...

πήγα σήμερα στον μάστορα και μου είπε πως ο θόρυβος που ακούγεται κάτω δεξιά εκεί που είναι το μοχλικό στο κουτί που έχει το ταμπελάκι 5 speed

όταν μαζεύω τον συμπλέκτη οφείλετε στο  ότι έχει χαλάσει-φαγωθεί το πυράκι στο operating clutch.

'Eχει κανείς μήπως τέτοιο πυράκι? έστω και μεταχειρισμένο για να πάω να φτιάξω καινούργιο σε κάποιο μηχανουργείο.

Είναι στη ουσία το βιδάκι που μπαίνει στο κέντρο του operating clutch.

clutch.png

Ευχάριστα νέα!

Τουλάχιστον απέφυγες τα χειρότερα...

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

3 ώρες πριν, Ο/Η andrew έγραψε:

γειά σου Ανδρέα ελπίζω να είναι αυτό μόνο.....τώρα ψάχνω για πυράκι έστω και δείγμα για να φτιάξω

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

14 ώρες πριν, Ο/Η royal enfield bullet 1976 έγραψε:
18 ώρες πριν, Ο/Η andrew έγραψε:

γειά σου Ανδρέα ελπίζω να είναι αυτό μόνο.....τώρα ψάχνω για πυράκι έστω και δείγμα για να φτιάξω

Εύγε!

@noe μήπως έχεις για δείγμα?

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

2 ώρες πριν, Ο/Η andrew έγραψε:

Εύγε!

@noe μήπως έχεις για δείγμα?

 

Κάπου το έχω, πρέπει να το ψάξω μόλις έχω χρόνο. Αλλά βρε Ανδρέα 1976 το δικό σου έχει φαγωθεί? 

Από όσο θυμάμαι το βιδάκι αυτό στην μία πλευρά είναι επεξεργασμένο σκληρό όπως ένα ρουλεμάν για να αντέχει την καταπόνηση.

Θέλω να πω ότι δεν είναι ένας απλός ρεγουλατόρος βιδάκι.

 

- Τεσπα, ελπίζω να το βρω σύντομα, κάπου υπάρχει και θέμα με αυτόν τον ρεγουλατόρο τον σπαστό και τον μονοκόμματο με φωτογραφίες.

 

- Μιας και απέχω πολύ καιρό, βλέπω την τιμή του να έχει υπερδιαπλασιαστεί..:faskelo:

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Την 9/1/2023 at 7:10 ΜΜ, Ο/Η royal enfield bullet 1976 έγραψε:

'Eχει κανείς μήπως τέτοιο πυράκι? έστω και μεταχειρισμένο για να πάω να φτιάξω καινούργιο σε κάποιο μηχανουργείο.

Είναι στη ουσία το βιδάκι που μπαίνει στο κέντρο του operating clutch.

 

Η βίδα που λες ότι έχεις πρόβλημα είναι Μ6Χ1 με μήκος 36mm, δηλαδή πάχος 6χιλ και βήμα σπείρας 1χιλ

Βρήκα την παλιά μου που πάντα κουβαλάω στην εργαλειοθήκη, καθόσον μου έτυχε να σπάσει καθοδόν.

Σου παραθέτω και φωτογραφίες λυμένο το μοχλικό. Το μεγάλο πιάτο αποτελείται από δύο μέρη με τρία μεγάλα ρουλεμάν ενδιάμεσα.

Ελπίζω να σε βοηθήσει αυτό το ποστ. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις τη βίδα - πειράκι στα χέρια σου για να φτιάξεις μερικές ίδιες.

Φρόντισε μόνο η άκρη που πιέζει να γίνει σκλήρυνση ή να είναι πολύ σκληρή η βίδα, στο μηχανουργείο ξέρουν.

 

20230111-162200-small.jpg

 

20230111-162125-small.jpg

 

20230111-161836-small.jpg

 

20230111-161808-small.jpg

 

20230111-161710-small.jpg

 

20230111-161658-small.jpg

 

 

Επεξεργάσθηκε από το μέλος noe
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

15 ώρες πριν, Ο/Η noe έγραψε:

 

Η βίδα που λες ότι έχεις πρόβλημα είναι Μ6Χ1 με μήκος 36mm, δηλαδή πάχος 6χιλ και βήμα σπείρας 1χιλ

Βρήκα την παλιά μου που πάντα κουβαλάω στην εργαλειοθήκη, καθόσον μου έτυχε να σπάσει καθοδόν.

Σου παραθέτω και φωτογραφίες λυμένο το μοχλικό. Το μεγάλο πιάτο αποτελείται από δύο μέρη με τρία μεγάλα ρουλεμάν ενδιάμεσα.

Ελπίζω να σε βοηθήσει αυτό το ποστ. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις τη βίδα - πειράκι στα χέρια σου για να φτιάξεις μερικές ίδιες.

Φρόντισε μόνο η άκρη που πιέζει να γίνει σκλήρυνση ή να είναι πολύ σκληρή η βίδα, στο μηχανουργείο ξέρουν.

 

20230111-162200-small.jpg

 

20230111-162125-small.jpg

 

20230111-161836-small.jpg

 

20230111-161808-small.jpg

 

20230111-161710-small.jpg

 

20230111-161658-small.jpg

 

 

γειά σου Noe και καλή χρονιά ευχαριστώ πάρα πολύ για την τέλεια περιγραφή των διαστάσεων της βίδας. ναι η αλήθεια είναι πως το σετ αυτό που κοιτάω στο εβαυ έχει ακριβύνει απο 12 λιρες έχει φθάσει τώρα γύρω στις 22 λίρες. οκ δεν είναι απαγορευτική τιμή ποιό φθηνά απο hitchcock αλλα μόνο το βιδάκι χρειάζομαι και θα κάνω καιρό να έρθει αν το παραγγείλω από Ινδία. το υλικό της βίδας να είναι ατσάλι? επίσης το σπείρωμα είναι το κανονικό?

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

9 λεπτά πριν, Ο/Η royal enfield bullet 1976 έγραψε:

γειά σου Noe και καλή χρονιά ευχαριστώ πάρα πολύ για την τέλεια περιγραφή των διαστάσεων της βίδας. ναι η αλήθεια είναι πως το σετ αυτό που κοιτάω στο εβαυ έχει ακριβύνει απο 12 λιρες έχει φθάσει τώρα γύρω στις 22 λίρες. οκ δεν είναι απαγορευτική τιμή ποιό φθηνά απο hitchcock αλλα μόνο το βιδάκι χρειάζομαι και θα κάνω καιρό να έρθει αν το παραγγείλω από Ινδία. το υλικό της βίδας να είναι ατσάλι? επίσης το σπείρωμα είναι το κανονικό?

επίσης που να του πω να κάνει την βίδα σκληρή? όπως είναι στην φώτο η βίδα κάθετη απο την αριστερή ή την δεξιά μεριά?

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Στο τέλος της βίδας για περίπου 4 χιλ. εκεί που δεν έχει σπείρες.

Μα καλά εσύ δεν έχεις βίδα που ρεγουλάρεις? 

Θα πάρεις μαζί σου όλο τον ρεγουλατόρο για να κάνεις σωστό έλεγχο.

Γιατί μπορεί να μη φταίει η βίδα αλλά το ποτηράκι που βιδώνει. Φαίνεται στη φωτό που είναι όλα λυμένα.

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

καλημέρα/καλησπέρα 

 

Το θέμα με τον ήχο στο κουτί ταχυτήτων έκλεισε ευτυχώς με λίγα χρήματα και κόπο.

 

Το πήγα στον Ούγκω και μου είπε πως ήθελε γρασάρισμα το κεντρικό αξονάκι και το το πυράκι στο μοχλικό και επίσης έλειπε μια μπίλια με αποτέλεσμα να μην κάνει ακουμπάει καλά το κεντρικό αξονάκι με το πυράκι και προκαλούσε 

τον σχετικό θόρυβο όταν μάζευα το αμπραγιάζ.

 

Όταν παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα θέλει άνοιγμα το κουτί των ταχυτήτων

-γρασάρισμα του κεντρικού άξονα 

-αλλαγή το πυράκι στο μοχλικό 

-έλεγχο στο μοχλικό στην άκρη του στο αχλαδάκι 

 

Ευχαριστώ @noe και @andrew για την βοήθεια τους και όσους διάβασαν την ανάρτηση μου

 

Χαιρετώ

 

Ανδρέας Αμπελόκηποι 

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση..   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Το ανώτερο επιτρεπτό όριο είναι 75 φατσούλες/emotions,.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Προβολή ως σύνδεσμο

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Εκκαθάριση επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Παρακολουθείται από   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Write what you are looking for and press enter or click the search icon to begin your search