Jump to content

Δυο εφαρμογές που αφορά την καλύτερη χρήση της κοινότητα μας.

Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

Nikoss Rocket Nikoss Rocket
  • Δημιουργία Νέου...

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΦΡΕΝΟΥ ΜΑΝΕΤΑ ΧΑΛΑΡΗ part 2

Recommended Posts

καλημέρα/καλησπέρα 

Έχω πρόβλημα με το μπροστινό φρένο όποτε πατάω φρένο δεν επανέρχεται και μου μπλοκάρει την μπροστινή ρόδα.

Κοίταξα στην μπροστινή ρόδα κάτω βίδωσα ξεβίδωσα τα παξιμαδάκια έπαιξα με το αξονάκι σύμφωνα με οδηγίες που μου είχατε στείλει αλλλα τίποτε 

Πέρασα απο τον μάστορα και μου είπε πως θέλει άνοιγμα το ταμπούρο το μπροστινό μαλλον.

Είναι όντως έτσι? Μπήκα και στο hitchcock αλλά δεν έχει κανένα σχεδιάγραμμα κάτι για μπροστινό ταμπούρο.

Έχει κάνει κάποιος κάτι τέτοιο δηλ άνοιγμα μπροστινού ταμπούρου και πόσο κάνει περίπου να έχω μια ιδέα?

Αναμένω απαντήσεις....ευχαριστώ

Ανδρέας Αμπελόκηποι

Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Κάπου υπάρχει αναλυτικό άρθρο με φωτογραφίες  εδώ μέσα από τον bbk για τη συντήρηση του μπροστινού φρένου.

Να έχεις υπόψη ότι οι σιαγόνες είναι διπλής ενέργειας, δηλαδή ανοίγουν ταυτόχρονα και από τις δύο άκρες, αυτό ρυθμίζει το αξονάκι και δεν είναι εύκολο θέλει εμπειρία ή πειραματισμό και στη 2η περίπτωση να έχεις την κιθάρα με τις σιαγόνες στο χέρι για να δεις πως αλληλοεπιδρούν τα έκκεντρα με το αξονάκι.

Όμως για να μην παιδεύεσαι προτείνω να πας στον Ούγκω που το κατέχει ΠΟΛΥ καλά με τα φρένα για να ησυχάσεις.

Διαβασε το θεμα "

Εγω εβαλα αυτο το ελατηριο (βρες καπου να το φτιαξεις ή ψαξε πισω απο την Αθηνας (Ρεππας, (Κακουργιοδικειου 3), προς Μοναστηρακι) και βρηκα την υγεια μου. Εχω 3 χρονια να καθαρισω το ταμπουρο και δεν κολλαει καθολου.

Πρεπει να βρεις ενα ελατηριο που να χωραει να περασει απο μεσα του το κατω βαρελακι του συρματοσχοινου. Το μηκος του εξαρταται απο το ποσο θα γυρισεις (ή σφιξεις) τα μπρατσα των σιαγωνων. Οσο περισσοτερο = τοσο περισσοτερο θα χρησιμοποιηθει η δυναμη των εσωτερικων ελατηριων.

t7.jpg

t2.jpg

Επεξεργάσθηκε από το μέλος hawklord

Ναι, η ρυθμιση ειναι μεγιστης σημασιας στο να φρεναρει σωστα και να μην ειναι σφουγγαρι.

Το ελατηριο ειναι βασικο για την επαναφορα της μανετας και οχι για την αποδοση του ταμπουρου

παιδες αν βάλετε ασπρο γράσο στα αξονάκια που έχουν τα "αμύγδαλα" που ανοιγωκλεινουν τις σιαγωνες δεν θα έχετε κανενα πρόβλημα για παρα πολλα χιλιόμετρα....τσεκαρησμενο

Ωραια πατεντα μπραβο το θεμα ειναι πως ψιλοπειραξα αξονακι και κτλ μπορει να χαθηκαν οι ρυθμισεις.

Και για να φτιαχτει τετοιο ελατηριο θελει εμπειρια κ καλο μετρημα. Αρα δυσκολο να το κανω μονος θα χρειαστω δασκαλεμα.η μαστορα. 

1 λεπτό πριν, Ο/Η royal enfield bullet 1976 έγραψε:

Ωραια πατεντα μπραβο το θεμα ειναι πως ψιλοπειραξα αξονακι και κτλ μπορει να χαθηκαν οι ρυθμισεις.

Και για να φτιαχτει τετοιο ελατηριο θελει εμπειρια κ καλο μετρημα. Αρα δυσκολο να το κανω μονος θα χρειαστω δασκαλεμα.η μαστορα. 

Και με.το χερι που προσπαθησα να ανοιγοκλεισω τις σιαγονες αφου ειχα χαλαρωσει ρεγουλατορους και αξονακι ηταν καπως κολλημενο 

11 ώρες πριν, Ο/Η bbk έγραψε:

Δες εδώ για να καταλάβεις πως δουλεύει και τι κάνουμε ...

ευχαριστώ πολύ bbk για το πολύ καλό άρθρο άλλα δεν είναι ότι βαριέμαι απλά μην κάνω κανένα λάθος βίδωμα και έχω άλλα προβλήματα. Θα την πάω στον Ούγκω που είναι ειδικός γι αυτά.

Το καλό νέο είναι πως σου έχω ελατήριο. Είναι ο οδηγός για να φτιάξω το δικό μου. Στο δίνω και βλέπεις αν σου κάνει. Το κακό είναι πως είναι σκουριασμένο. 

Το κρατάς ή αν φτιάξεις δικό σου μου το επιστρέφεις.

Την πήγα τελικά στον μάστορα άνοιξε το μπροστινό ταμπούρο κα τελικά 

ήθελε αναγόμωση οι σιαγόνες  είχα φαγωθεί.

Άρα κλείνει και αυτό το΄ θέμα ευχαριστώ για τις απαντήσεις για άλλη μια φορά 

Ανδρέας Αμπελόκηποι