Jump to content

Δυο εφαρμογές που αφορά την καλύτερη χρήση της κοινότητα μας.

Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

Nikoss Rocket Nikoss Rocket
  • Δημιουργία Νέου...

Harley Davidson Xlch1000 Chopper

Recommended Posts

Σε αυτο το θεμα θα σας παρουσιασω τα κοψε ράψε στο νέο μου αποκτημα. Μια sportster του 1966 και την μετατροπη της σε τσοπερ..

Λιγα λογια για το μηχανακι, ειναι 1000cc, εχει μονο μανιβελα και Μανιατο χωρις μπαταρια. Εβγαζε γυρω στα 60+ αλογα κ 200χλμ τελική
. Ηρθε απο Αμερικη οπως το βλέπετε στην φωτο. Ο σκελετός μαμα, αλλα ειχαν δωσει μοιρες στον λαιμο για πιο dragster λουκ. Εγω εξ αρχης φαντασιωθηκα ενα τσοπερ παλαιας κοπής..Καλη αρχη λοιπον

received_821762762006728.jpeg

Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Πριν λίγες μερες μου την εδωσα και μέχρι να ακούσω εναν δισκο Σαμπαθ, το ειχα κανει βιδες..

20210209_223038.jpg

Ολο το πρότζεκτ με ανάγκασε να κατσω να ψαξω και να διαβάσω για γεωμετρίες . Ετσι μετρησα τα απαγορευτικά νούμερα του σκελετού με 42° rake και 9" trail. Το εφερα σε μαμα επίπεδα  με 35 και 5.5"

Βελτιωση απίστευτη στο τιμονι...

received_410001593635457.jpeg

Επόμενη κίνηση κόλλημα λαιμου. Εδω επιστρατεύεται ενα εργαλειο ονοματι jig frame  ή καλιμπρα. Δεν ισιωνει τρακαρισμενα, αλλα σε βοηθαει να στησεις σωστα εναν σκελετο απ την αρχη. Θα γραψω καποια στιγμη ενα θεμα για παρτη της. Κολληση λαιμός λοιπον..

received_512224826422649.jpeg

Κάπου εδω πρέπει να σας πω ότι ξανα εστεισα την μηχανή για να καταλήξω σε υψος μηκος κτλ αλλα οχι με το μπροστινο που τηβ αγορασα , αλλα με ενα bullet500. Το αγαπω γιατι ειναι όμορφο και πολυ ολντσκουλ!!! Εβαλα κ ενα ρεζερβουάρ απο ενα ταχυδρομικό πενηνταρι που ειχα σε σχημα φυστικη, έφτιαξα και ενα χάρτινο πατρον σελας, τιμονι εποχής και ορίστε το αποτέλεσμα

received_1509621819428826.jpeg

Το μπροστινο θα χρειαστεί λιγη δουλίτσα για να κατσει σωστα,  αλλα το απίστευτο ηταν πως τα κονικα ρουλμαν του Χαρλευ μπροστινού επεσαν γαντι στο μπροστινό της ενφιλντ. Οπως βλεπετε είχα βαλει αφτερμαρκετ τιμονοπλακα, καταργώντας το καβουκι του φαναριου

Αφου πήραμε το ματι μας, λυσιμο παλι και τοποθέτηση του πλαισιου στην  καλιμπρα. Χθες το εστεισα κ το μέτρησα,  σήμερα το απογευμα, steppenwolf, μπιριτσα και κουρμπαδορος εν δράση..

received_472425890440496.jpeg

Αυτά για σήμερα,  θελει ακομη δουλεια και μετρημα κ ξανα μετρημα και μετά κολλημα...Ανυπομονώ να το στησω...

8 ώρες πριν, Ο/Η Nikoss Rocket έγραψε:

Μου αρέσει το πίσω χωρίς αμορτισέρ όμως βογκάει η μέση βRE γαμωτη

Ολα θεμα συνηθειας ειναι..και η bsa και η τρίκυκλη Enfield ετσι της εχω. Σε πολύ μεγαλη λακκούβα την ακούς, οπότε καταληγεις να οδηγείς περα δωθε σαν μεθυσμένος

Την 10/2/2021 at 12:15 ΜΜ, Ο/Η bbk έγραψε:

μπραβο και παλι Γιώργο:kilian:

ερώτηση με τα νουμερα πλαισίου δεν θα έχεις θεμα?

Ολα τα Χαρλευ ως το 69 δεν εχουν νούμερα στο πλαισιο, μονο στον κινητήρα. Εχω και επίσημο χαρτι απο Χαρλευ Αμερικης για ξερολες κ ασχετους

Screenshot_20210211-165146_OneDrive.jpg

2 ώρες πριν, Ο/Η Homo RatUς έγραψε:

Κολληθηκε πλαισιο

Screenshot_20210213-230742_WhatsApp.jpg

Όχι ότι είμαι ειδικός , ούτε ξέρω τι κραδασμούς βγάζει, έχω όμως την εντύπωση ότι το κάτω μέρος του ψαλιδιού που πιάνει το πλαίσιο είναι λεπτό .

Ειναι λαμα 8mm και πολυ πιο χοντρη απο έτοιμα κιτ που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο..Αν πχ ειψε ψαλίδι,  τις κάθετες δυναμεις που ειναι κ οι πιο δυνατες σε ένταση, τις δέχονται στο μεγαλύτερο ποσοστό τους, τα αμορτισέρ που καταλήγουν στο πλαίσιο. Οι οριζόντιες δυναμεις ειναι πολυ μικρότερες κ μεγιστοποιουνται κυριως κατα την επιτάχυνση ή επιβράδυνση της μοτοσικλετας. Δεν ξερω αν με καταλαβαίνεις..

701-202_A_V6.jpg

Επεξεργάσθηκε από το μέλος Homo RatUς
διόρθωση

Γιωργοοοοοο...!!!

Με σύρμα κολλάτε τα πλαίσια ή με tig?

Που θα πάει κάποια στιγμή θα έρθω στον στάβλο...

1 ώρα πριν, Ο/Η elifain έγραψε:

Γιώργο θα γίνει γαμάτο!

Το πλαίσιο το έφτιαξες εσύ;

Ναι Σπυρε, απ την μεση και πίσω

50 λεπτά πριν, Ο/Η bbk έγραψε:

Γιωργοοοοοο...!!!

Με σύρμα κολλάτε τα πλαίσια ή με tig?

Ναι με Mig