Jump to content
Δημιουργία Νέου...

ΠΕΡΙ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΜΠΙΕΛΑΣ (ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΕΝΤΑΣΗ)


Recommended Posts

Η μπιελα του Ουγκο που εχουμε στα χερια μας ειναι μοναδικη.

 

Οποιος αλλος θελει να κανει τετοια μπιελα θα πρεπει να παει να πληρωσει τον Ουγκο για να την κανει ή να παρει  αυτη που εδωσε ο Ουγκο στο forum ανα χειρας και να κανει μια ολοιδια σε μηχανουργιο με τα αντιστοιχα parts.

 

Ναι εχω αντιρηση  να χρησημοποιησεις την μπιελα αυτουσια και να μην υπαρχει ως ανταλακτικτο που θα χρησημοποιγθει απο τον οποιοδηποτε Enfielda για αντιγραφη εφοσον το θελησει.

Με το πρωτοτυπο στα χερια θα ξερει ο μηχανουργος και τις ανοχες και οτι αλλο θελει

 

Ξερεις και ξερουμε πως το αντιστοιχο κοστος απο τον Χιτσκουριδη ειναι διασβαστακτο για τον καθενα...ενω η αντιγραφη ειναι πολυ ποιο οικονομικη...

 

Καταλαβαινω πως εχεις αναγκη τα χρηματα αλλα νομιζω πως καταλαβαινεις και τη μοναδικοτητα της. 

Γιαυτο το λογο δεν την δωσαμε να την χρησημοποιησει και ο Homo Ratus...

 

Εγω προετιμω να σου δωσω τα χρηματα που θα εδινα για τα λαχεια και τα μπλουζακια του μπυρα παρτυ των Enfields. Ειμαι συγουρος πως ετσι θα πιασουν επισης τοπο.

 

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 72
  • Δημοσιεύτηκε
  • Τελευταία Απάντηση

Μέλη που απάντησαν περισσότερο

Μέλη που απάντησαν περισσότερο

ΕΙΚΟΝΕΣ

Σιγα βρε...

Αν δουμε και δουλευει σωστα πρωτα απο ολα...

Αν χρειαστουμε αντιγραφη σε 5 λεπτα την βγαζουμε..μετραμε..και ξανα μεσα.

Χα χα..σιγα τ'αυγα.Κουμπωσε και κανε σουζες!

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

ΣΥΝΕΝΦΙΛΝΤΑΔΕΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ !!!!!! μην φορτωνετε !!!!!!! αν μας διαβαζε καποιος που τον εδιωξαν απο την δουλεια του κι αυτον και τη γυναικα του και ειχαν να θρεψουν και δυο παιδια ,θα τρελαινοτανε και θα μας σιχτιριζε ΟΛΟΥΣ (και εμενα μαζι )!!!!!!

ζουμε δυσκολες εποχες και ειδικα παρα παρα πολλοι Ελληνες !!!!!!!

και εμεις θα μαλωσουμε για το χομπι μας ???????

Κουτσουμπολιο και ιντριγκα στο τηλεφωνο οχι στο φορουμ ( εχω τουλαχιστον ετσι κανω ,μονο στο τηλεφωνο :lol2:)

ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΕ !!!!!!!!

 

Επεξεργάσθηκε από το μέλος χρηστος
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

bbk την μπιελα θα την πάρω.

Τα παιδιά είναι σύμφωνα .είσαι Ο μόνος που διαφωνεί έστω ανοιχτά...Και Δεν είμαι ζητιάνος να Μου δώσεις χρήματα μια χαρά είμαι.

Η μπιελα θα είναι στο βάζω και περνάν τα χρόνια και θα είναι εκεί...

Και χωρίς να την δοκιμάσουμε.

Το Φόρουμ Δεν είσαι εσύ !!

Είναι δικιά σου άποψη Όχι Της παρέας...

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Εδώ θα είναι για χρόνια .

Αν δεν την βάλω..

Για να Την φτιάξεις θέλεις πάνω από 300€

IMG_20180505_143441.jpg

 

Η Εκτός και θέλει να την πάρει

Το Φόρουμ που λες 

Και να φύγει απο το Στέκι( Λέσχη)

Σας ακούω.Δεν Θέλω γρουσουζιες...

Για να είμαι ξεκάθαρος.

Τα παιδιά είναι συμφωνεί να την πάρω.

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

ξερω οτι με περιμενει και εμενα γερο σταυρωμα επισης για αυτα που εχω να γραψω ,

ηταν πριν ποσα χρονια οταν σε ενα καφενεδακι πισω απο το πεδιο του Αρεως ο συγκεκριμενος μαστορας σε συναντηση με μελη του φορουμ (τοτε υπηρχε μονο φορουμ ,απο εκει ξεκινησαμε ολοι μην το ξεχναμε) μας προσεφερε την συγκεκριμενη μπιελα και σε εκεινο το τραπεζι εκεινο το βραδυ απο τα ατομα που συμμετειχαν σε εκεινο το τραπεζι παρθηκε η αποφαση η μπιελα να ειναι ο οδηγος που θα βοηθησει οποιονδηποτε χρειαστει να την κανει κοπια !!!!!ημουνα παρων και το καταθετω !!!!!!

επομενως ,ειναι τουλαχιστον αδικο να χρεωνουμε τον bbk πως λεει κατι που το αποφασισε αποκλειστικα μονος του με το ετσι θελω ,αλλωστε ο bbk δεν ηταν καν παρων σε εκεινη τη συναντηση ( ο ανθρωπος μενει Θεσαλλονικη),απλα γνωριζε οπως ολοι οι εκεινης της εποχης συμφορουμιτες γνωριζουν οτι η μπιελα η συγκεκριμενη ηταν για μπουσουλας προς ολους και ειναι αληθεια πως για τον ιδιο λογο και ο χομορατους δεν την πηρε .

Ισως να ακουγομαι αδικος σε καποιους αλλα καλως ή κακως αυτη ειναι η αληθινη ιστορια ,την εζησα ημουν εκει ,στο πεδιο του Αρεως στο ταβερνακι οταν μας δωθηκε η μπιελα ........

αν εχει καποια βαρυτητα ο λογος μου προς ολους εσας ,εγω θα προτεινα οπως ειναι και το πιο δικαιο η μπιελα να παραμεινει για παντα στο στεκι και μεσω του φορουμ να ειναι ολοι ενημεροι για οποιαδηποτε βοηθεια μπορει να δωθει μεσω αυτης της μπιελας.

παιδια ,ας ριξουμε τους τονους ....δεν βοηθαει την εικονα του φορουμ πρωτα απο ολα !!!!!!!!

Επεξεργάσθηκε από το μέλος χρηστος
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Ειλικρινά εγώ είμαι υπέρ να δοκιμαστεί επιτέλους από κάποιον όμως μην την πατήσουμε και δεν υπάρχει δεύτερο κομμάτι. Καλό θα ήταν να φτιαχτεί ένα αντίγραφο προτού φορεθεί. Γιατί (και το εύχομαι) εάν όλα πάνε καλά θα κάτσεις να λύσεις την μηχανή σου για να την δόσης για αντίγραφο ? 

Περιμένουμε εντυπώσεις μετά από κάποια χιλιόμετρα να μας πεις.

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

 

Φυσικά και το forum δεν είμαι εγώ.

 

Φυσικά και εκφράζω την δικιά μου άποψη ακόμα και αν είναι διαφοροποιημένη από την παρέα, αλλά σε αυτό δεν κόλλησα ποτέ ούτε θα κολλήσω τώρα.

 

Δώστε μου επιχειρήματα για να καταλάβω το ορθό της άλλη άποψης, εδω είμαι.

 

Η μπιέλα με ρουλεμάν στο κομβίο είναι ένα πολύ σημαντικό ανταλλακτικό που σε σετακι απο το Χιτσκοκ κοστίζει πολύ ακριβά.

 

Πάνω στο εξάρτημα αυτό έχει δικαίωμα ο κάθε Enfieldας που είναι γραμμένος στο Forum και όχι μόνο. Κάθε Enfieldας που αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα θα πρέπει να μπορεί να την πάρει για να κάνει αντίγραφο.

 

Ξέρεις πως τα υλικά μπορεί να υπάρχουν στην αγορά αλλά να θέλουν μία σχετική τροποποίηση από μηχανουργό.

Πως θα το επιβεβαιώσει κάποιος αν δεν έχει την πρωτότυπη στα χέρια του.

Θα εμπιστευτεί τις μετρήσεις που θα κάνεις εσύ και θα πρέπει να τις ακολουθει πιστά?

 

Δεν ξέρω ποιους ρώτησες (δεν ξέρω πια παρέα εννοείς) αλλά εδω στο forum δεν ρώτησες κανένα απλά το ανακοίνωσες ότι το έκανες.

 

Δεν σε είπα "ζητιάνο" αλλά επειδή πέρασα αυτό το λούκι προτιμάω να σε κεράσω ένα "ποτάκι" για να σε βοηθήσω παρά αυτό που θες να κάνεις με το έτσι θέλω.

Είναι μία κίνηση αλληλέγγυα για σένα από μένα...σαν να έρχεσαι στο σπίτι μου και να μου λες έμεινα από καφέ έχει να με δώσει να περάσω...

Δεν ξέρω αν είμαι κατανοητός

 

Αν πάρεις τα υλικά από την εγχώρια αγορά αποκλείετε να κάνουν 300€.

Μέσα στην αγορά είσαι, μπορείς να ψάξεις καλύτερα, δεν είμαι στην Αθήνα για να σε βοηθήσω.

 

θα συμφωνήσω με το Χρήστο η μπιελα να παραμεινει για παντα στο στεκι και μεσω του φορουμ να ειναι ολοι ενημεροι για οποιαδηποτε βοηθεια μπορει να δωθει μεσω αυτης της μπιελας.

 

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Βρε τα παιδιά Μου λένε .να την πάρω.τη δεν καταλαβαίνεις....

Αλλιός αν μας ακυρώσετε 

Η το Φόρουμ Η παρέα που Την πήρε ..να Την πάρετε Αφού Δεν την διαχειρίζεται Από Την παρέα Στο Στέκι...

Όλα αυτά πού λες Χρήστο τα ξέρω..

Βλέπω κι άλλος διαφωνεί 

Άλλα  δεν Δεν με πτοούν

Η δύο διαφωνίες .Όταν έχω τα παιδιά πλάι Μου...

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

bbk

8 λεπτά πριν, Ο/Η bbk έγραψε:

θες να κάνεις με το έτσι θέλω.

Δικια σου άποψη και αυτή.

Εγώ ρώτησα...και Μου είπαν Φυσικά να την πάρεις.

Και τα παιδιά είναι Αυτά πού έχουμε επαφή προσωπική 

Όχι ιντερνετική.

Που είναι το Στέκι Μας.

 

Και Δεν είναι έτσι θέλω..έχω το οκ Από 15 άτομα.

Εντάξει.για να Μην λες ανακρίβειες

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

12 λεπτά πριν, Ο/Η Nikoss Rocket έγραψε:

Ειλικρινά εγώ είμαι υπέρ να δοκιμαστεί επιτέλους από κάποιον όμως μην την πατήσουμε και δεν υπάρχει δεύτερο κομμάτι. Καλό θα ήταν να φτιαχτεί ένα αντίγραφο προτού φορεθεί.

 

Kοινη λογικη !!!!!!

ακριβως ετσι οπως τα εγραψε ο rocket !!!!!

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

o rocket εμενα προσωπικα με καλυψε πληρως ,επομενως δεν υπαρχει λογος να ξαναγραψω κατι επιπλεον σε αυτο το θεμα .

Σας χαιρετω απο αυτο το θεμα με ενα τραγουδακι που ταιριαζει στον χαρακτηρα μου !!!!!παλιμπαιδισμος λεγεται :hellored:

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Εσυ δεν καταλαβαίνεις Θανάση ότι η μπιέλα δεν είναι τον παιδιών , το ότι κατέληξε στο στέκι δεν πάει να πει ότι ανοίκει σε 10 άτομα .

Εσυ δεν καταλαβαίνεις ότι το να πάρεις ένα και μοναδικό αντίγραφο προτού βγάλεις άλλο είναι αμ’ τι άλλο αυτό πάει να πει παρτακιας.

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Αν δεν ανήκει στα 10 άτομα που λες να την πάρετε .

Γιατί ότι είναι εκεί έχουμε εμείς Τον έλεγχο.

Να πάει εκεί Πού Ήταν τόσα χρόνια..

 

Οκ Δεν Την περνώ.

Αφού Δεν Μας ανήκει.

Γιατί Εγώ έπραξα με Την συμφωνεί γνώμη Τον 10  ατόμων Που λες

Δεν το έκανα με το Έτσι θέλω Που ειπώθηκε.

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

μιλάς βιαστικά και νευριασμένα, σου είπα θα χαρώ να την πάρεις να δοκιμαστεί επιτέλους όμως βγάλε ένα αντίγραφο , γιατί με αυτήν την λογική εάν την είχε πάρει ο Γιώργος (homoratus) εσυ σήμερα δεν θα την είχες για να την δοκιμάσεις. Και εάν την βάλεις εσυ σήμερα χωρίς να βγάλετε αντίγραφο δεν θα υπάρχει αύριο για κάποιον άλλον. Απλή λογική είναι αυτή Θανάση.

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Reeee...

Θα ξεμπιελωσουν τα μυαλα μας με αυτα που ακουω.

Αφηστε το κοπελι να φτιαξει το μοτορι του αφου ειναι ενας απο αυτους που την τιμα και την χαιρετε σε ολα τα ταξιδια του φορουμ.

Τοσα χρονια γιατι δεν εφτιαξε κανεις αντιγραφο.Τωρα ξαφνικα θελουν ολοι?

Ασε που δεν ξερουμε κι αν κανει και σωστη δουλεια.

Εγω ευχομαι να ειναι καλη και να την χαρει ο οποιοσδηποτε απο εμας.Στην συγκεκριμενη περιπτωση ο Αλπικος.

Ενας για ολους κι ολοι για εναν!

Επεξεργάσθηκε από το μέλος Αντωνης Σταθακης
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

8 λεπτά πριν, Ο/Η Nikoss Rocket έγραψε:

Αυτό δεν θα το σχολιάσω

Όπως απάντησες για τα 10 άτομα ..σού απάντησα Και Εγώ.π

 

Επεξεργάσθηκε από το μέλος ΑΛΠΙΚΟΣ ΤΡΙΤΩΝ
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

17 λεπτά πριν, Ο/Η Αντωνης Σταθακης έγραψε:

Reeee...

Θα ξεμπιελωσουν τα μυαλα μας με αυτα που ακουω.

Αφηστε το κοπελι να φτιαξει το μοτορι του αφου ειναι ενας απο αυτους που την τιμα και την χαιρετε σε ολα τα ταξιδια του φορουμ.

Τοσα χρονια γιατι δεν εφτιαξε κανεις αντιγραφο.Τωρα ξαφνικα θελουν ολοι?

Ασε που δεν ξερουμε κι αν κανει και σωστη δουλεια.

Εγω ευχομαι να ειναι καλη και να την χαρει ο οποιοσδηποτε απο εμας.Στην συγκεκριμενη περιπτωση ο Αλπικος.

Ενας για ολους κι ολοι για εναν!

Αντώνη με αυτήν την λογική θα έπρεπε να την είχαμε δώσει προ πολλου στο Γιώργο. 

Δεν αρνήθηκε κανείς να την πάρει όμως ρε αδελφέ είναι ένα πρότυπο βγάλε ένα αντίγραφο  να υπάρχει δεν λέμε κάτι παράλογο.

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Αρα για να μην ξανα φτασετε στο σημειο να μετανιωνετε που δεν την δωσατε...

Με μεγαλη χαρα και απλοχερα δωστε την μα μαζι ολοι θα την χαρειτε!Παλιο σιδερα ειναι και τα μεν και τα δεν...

 

Χα χα..και φαντασου να μην ειναι καλη πατεντα!Χα χα...εμενα θα κυνηγαει μετα ο Θανασης!:lol2:

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Και να μιλησω σαν ανθρωπος.

 

Η ουσια δεν ειναι τα σιδερα...αλλα η παreα.Αξια δεν εχει αυτη η παλιο μπιελα.Οποτε θελουμε δινουμε 10ευρω ο καθενας μας και ξανα περνουμε απο Χιτσκοκ αλλη "για το βαζο"

Η ουσια ηταν να την παρει οποιος την χρειαζοταν ωστε να χαρει αμεσα το μηχανακι του και ολοι να καμαρωνουμε που αυτη η enfield φοραει "αυτην" την μπιελα.Αμα ειναι να ειμαστε μιζεροι ακομα και στην χαρα του φιλου μας...τοτε ΟΧΙ.Να παρει αλλη καινουρια.

 

Ας ψηφισει λοιπον το forum αν ηρθε η ωρα να μπει αυτη η μπιελα στο μηχανακι του Αλπικου.

Αν ανηκω κι εγω σε αυτην την ψηφοφορια...

Λεω ΝΑΙ να την βαλει και να την χαρει!

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

52 λεπτά πριν, Ο/Η Βύρωνας έγραψε:

Οντως επρεπε να τη δωσουμε στο Γιωργο τοτε...

 

παλι δεν κραταω τον λογο μου οτι δεν θα ξαναγραψω ,αλλα  .......

αυτο που ΕΠΡΕΠΕ να κανουμε ΟΛΟΙ οσοι ημασταν τοτε στο πεδιο του Αρεως ηταν να του πουμε στον συγκεκριμενο μαστορα "σε ευχαριστουμε μορτη αλλα δεν ειμαστε τσιπιδες να δεχτουμε δωρακια ,γιατι μας κανεις δωρακι? μας ηξερες και απο χθες ? γιατι τοσες αγαπες ? "

οσοι εισασταν παροντες εκεινο το βραδυ στο ταβερνακι θυμαστε πως ημουν ο μονος που δεν ανταλλαξα με το συγκεκριμενο ατομο ουτε κουβεντα .....

ειμαι ομως και εγω συνυπευθυνος που δεν αντεδρασα και δεχτηκαμε αυτο το δωρο .....

 

Οντως επρεπε να τη δωσουμε στον μαστορα τοτε.....

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση..   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Το ανώτερο επιτρεπτό όριο είναι 75 φατσούλες/emotions,.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Προβολή ως σύνδεσμο

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Εκκαθάριση επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Παρακολουθείται από   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Write what you are looking for and press enter or click the search icon to begin your search