Jump to content

MOTO Test Ride Event 28-29 Μαΐου 2016

Recommended Posts

Ευχαριστούμε, Mikezante!!!

Πολύ ενδιαφέρον το line up   των μοτοσικλετών.

Βρισκεις εξαιρετικά μηχανάκια εκεί μέσα...

Μακάρι να είναι λίγο χαλαροί και να αφήσουν τον κόσμο να πάει λίγο πιό γρήγορα μέσα στην πίστα...

Οποιος μπορεί ας πάει να οδηγήσει μηχανάκια...

Ισως μπορέσω κι εγώ... θα το δω τις επόμενες ημέρες...

Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

• 2 εβδομάδες πριν...

Το παρόν θέμα απευθύνεται σε όσους δεν έχουν οδηγήσει στο παρελθόν Enfield και στους αποστάτες που είχαν και τώρα τους έχει μείνει μια αγιάτρευτη καούρα.

Αύριο και μεθαύριο (Σαββάτο και Κυριακή) θα έχετε την ευκαιρία να δοκιμάσετε ΔΩΡΕΑΝ στην πίστα των Μεγάρων την Royal Enfield C5 σε χρωματάκι γαλαζοτυρκουάζζζζ και την κακιά και κατακόκκινη Royal Enfield Continental GT. Ίσως αυτό το λίγο να σας λογικέψει να έρθετε στα συγκαλά σας και να μη κοιτάτε άλλες άσχημες μοτοσικλέτες...:bad_smile:

Διότι αύριο και μεθαύριο στα Μέγαρα εκτός από Enfield  θα έχει και 79 πανάσχημες μοτοσικλέτες άλλων εταιριών...:faskelo:

Θες περισσότερες λεπτομέρειες για να προετοιμαστείς εν όψιν της μεγάλης συγκινήσεως? Δες εδώ..!! 

Αμάν ουρά που είχε πέρσι..:blink:

28 λεπτά πριν, mikezante είπε:

Εχμ.. Προεδρε κατι σου ξεφυγε!

Ας τα ενώσει κάποιος γιατί αφορούν το ίδιο θέμα...

4 ώρες πριν, noe είπε:

Αμάν ουρά που είχε πέρσι..:blink:

Η ουρά δεν λέει τιποτα.

Κάθε δέκα λεπτά είσαι πάνω σε ένα μηχανάκι, επειδή υπάρχει κόσμος που θέλει να οδηγήσει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ μηχανάκια και έτσι όταν θα υπάρχει μηχανακι διαθέσιμο που δεν θα θέλουν να τα οδηγήσουν, μπορείς να πεταχτείς από το τέλος της ουράς και να μπεις να τα οδηγήσεις. Τα Enfield, μολονότι πέρισυ δεν τα είχαν βάλει στην χρήση της πιστας, θα είναι σίγουρα απ' αυτά τα μηχανάκια οπότε βλέπω να τα οδηγεί μονιμα κάποιος που το θέλει ::):

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω αυτή τη φορά να είμαι εκεί...

Ομως, το συνιστώ και το συστηνω...

ααααα...

Κι ακόμη ενα tip...

Από το μεσημεράκι και μετά, όποιος μπορεί να πάει, μέχρι το τέλος της εκδήλωσης, αυτοί που θα είναι εκεί θα οδηγούν συχνότερα.

Οι πολλοί πεινάνε και φεύγουν οπότε μένουν οι εκλεκτοί που επιμενουν ::):

Επεξεργάσθηκε από το μέλος Gigas

07:30 το πρωί θα είμαι στο περίπτερο Σκαραμαγκά για καφεδάκι με τον Γιώργο Μιχελάκη και μετά βουρ για Μέγαρα μπας και προλάβουμε τίποτα.

Θα προσπαθήσω να τον πείσω να δοκιμάσει την continental. 

Άντε να δούμε πόσα θα προλάβουμε να καβαλήσουμε αύριο.

Όποιος μπορεί και θέλει ας έρθει για παREα..:geia:

Δηλώστε συμμετοχή και για το 2ο γκρουπάκι, της Κυριακής:

14:30 στο περιπτερο.

Συμφωνα με τον πάντα έγκυρο Γίγαντα, το απογευμα θα εχουν φύγει οι πεινάλες και θα είναι πιο χαλαρα.

1) toliskal (με τουτου)

2) mikezante (με Desert Storm)

3) Σακης - φιλος mikezante (gsxr 1000-turbo)

4) ???

DSC_0531_small.jpg

DSC_0532_small.jpg

DSC_0534_small.jpg

DSC_0535_small.jpg

DSC_0536_small.jpg

DSC_0537_small.jpg

DSC_0538_small.jpg

DSC_0539_small.jpg

DSC_0540_small.jpg

DSC_0541_small.jpg

DSC_0542_small.jpg

DSC_0544_small.jpg

17 ώρες πριν, Gigas είπε:

Από το μεσημεράκι και μετά, όποιος μπορεί να πάει, μέχρι το τέλος της εκδήλωσης, αυτοί που θα είναι εκεί θα οδηγούν συχνότερα.

Οι πολλοί πεινάνε και φεύγουν οπότε μένουν οι εκλεκτοί που επιμενουν ::):

Μένει να δούμε τις εντυπώσεις του αυριανού γκρουπ φίλων που θα πάει.

Εγώ με το Γιώργο σήμερα σκεφτήκαμε να πάμε από νωρίς, από τους πρώτους, δυστυχώς την ίδια ιδέα με εμάς είχαν και καμιά εικοσαριά άλλοι, μετά από δέκα λεπτά προστέθηκαν καμιά σαρανταριά και μετά από μισή ώρα η ουρά ήταν μέχρι τέρμα πάνω κάτω εκατό και βάλε ξελιγωμένοι μοτοσικλετιστές που θέλαν να οδηγήσουν ΟΛΟΙ αυτό που ήθελα κι εγώ..:wallbash:

Στην αρχή γύρω στις 08:30 μπήκαμε μέσα, τις μηχανές μας τις αφήσαμε έξω από τον χώρο μέσα στον ήλιο να ξεροσταλιάζουν και γύρω στις εννέα παρά συμπληρώσαμε το σχετικό έντυπο στην γραμματεία και μας περάσαν κίτρινο βραχιόλι, σαν τις αγελάδες ένα πράμα που βάζουν στο αυτί τους να μη τις ψάχνουν.

Ευτυχώς η ουρά αναμονής είναι κάτω από κιόσκι και μέχρι να έρθει η σειρά σου και πάλι γίνεται χαβαλεδιάρικο κους κους. Τέσσερις σειρές επί έντεκα μοτοσικλέτες αναμένουν τα τέσσερα γκρουπ που θα τις οδηγήσουν, κάθε επίλεκτη εντεκάδα κάνει ένα μικρό σπρίντ για να αρπάξει καθένας την σταμπαρισμένη κοκόνα του, μπροστά ο πλοηγός δίνει το σύνθημα  και όλοι ακολουθάνε τον ρυθμό του για τρεις γύρους, προσπέραση, σούζες, έντο και γενικώς φιγούρες απαγορεύονται, Πάραυτα αφήνεις λίγο τους πρώτους (και σε βρίζει ο από πίσω) ώστε να κάνεις κάποια μέτρα χώρο να γκαζώσεις και να αισθανθείς τι σόι άλογα καβαλάς. Τελειώνεις τους τρεις γύρους και ξαναμπαίνεις στην ουρά αναμονής η οποία κάθε φορά γίνεται όλο και πιο μεγάλη σκουλικαντέρα.

Πρώτα οδήγησα μια Bonneville T120 και μετά την Moto Guzzi V7 χωρίς αναμονή, στον τρίτο γύρο η αναμονή ήταν εικοσάλεπτη και πήρα μια κόκκινη Triumph speed triple, στον τέταρτο γύρω η αναμονή ήταν πάνω από μισάωρο και έχασα να οδηγήσω την Thruxton και αναγκαστικά οδήγησα μια Kawasaki Vulcan (νομίζω 650cc) και δεν άντεξα να ξαναπεριμένω δεν ξέρω κι εγώ πόσο για την επόμενη.

Έτσι μαζί με τον Γιώργο πήγαμε στην μικρή πίστα των καρτ να οδηγήσει την Enfield GT κι εγώ πήρα μια εφούλα της οποίας το κάθισμα ήταν έτοιμο να ξεκολλήσει, έκανε παράξενη ταλάντωση στο άνοιγμα του γκαζιού και γενικώς επέπλεα πάνω της.

Μου έχει μείνει άχτι να οδηγήσω την Thruxton, αλλά νομίζω την άλλη εβδομάδα έχει test drive o Πιερράκος. Το Τ120 μου φάνηκε ραπτομηχανή και δεν με εντυπωσίασε σε σχέση με την δικιά μου παλιά Bonnie , μια χαρά ροπή έχουν και τα 865cc δεν μου χρειάζονται τα 1200. Το V7 πολύ απλό και άψυχο, ενώ το Vulcan είπα αμάν πότε θα τελειώσουν οι γύροι, με ξένισαν τα ποδοστήρια που ήταν τέρμα μπροστά. Με το speed triple έκλασα πατάτες, στην αρχή με φόβισε όσαν άμαθος σε γλήγολα σύγχρονα, γαμάτη δύναμη, άρπαγμα, φρένα.

Σπαστικό (1) να οδηγάς με πλοηγό, αλλά δεν θα γινόταν και αλλιώς και σπαστικό (2) η ουρά αναμονής.

Αρκετά μοντέλα απουσίαζαν, θα ήθελα π.χ. να δοκιμάσω το W800 αλλά δεν ήταν σε κανένα γκρουπ.

Αναμένουμε τις εντυπώσεις της Κυριακής..:geia:

8 ώρες πριν, noe είπε:

Με το speed triple έκλασα πατάτες, στην αρχή με φόβισε όσαν άμαθος σε γλήγολα σύγχρονα, γαμάτη δύναμη, άρπαγμα, φρένα.

Αυτό το ίδιο μηχανάκι το πήρα την προηγούμενη φορά, που είχαν μπει στην πίστα οι κλασσικοί και το έκανα βόλτα έξω, στους δρόμους.

Πήγα μια βόλτα παραλιακά προς την Πάχη, γύρισα πίσω, προς την Εθνική και κατέληξα να κάνω γύρες κοντά στην πίστα.

Η εντύπωσή μου ήταν μικτή από την μοτοσικλετα αυτή....

Φυσικά, η συμπεριφορά της μοτοσικλέτας στην λιγη ώρα που την οδήγησα ήταν υποδειγματική από άποψης φρένων και πλαισίου αλλά από δύναμη....:(

Με απογοήτευσε η συμπεριφορά των ηλεκτρονικών που παρέμβαιναν τραγικά στις μικρές ταχύτητες του κιβωτίου.

Ανοιγα το γκαζι με πρώτη και αντί να εκσφενδονίζεται, μπρουμούταγε απρόθυμα.

Στην δεύτερη η δύναμη βελτιωνόταν και στην τρίτη ταχύτητα, το μηχανάκι ξύριζε!!!!!!

Κάποιο λάθος θα έκανα, σκέφτηκα..

Ξανά πρώτη, άνοιγμα γκάζι τέρμα  και το μηχανάκι αντι να επιταχύνει, επιβράδυνε ανεβάζοντας χιλιόμετρα νωχελικά. 

Η δεύτερη άκουγε καλύτερα και η τρίτη να βάζει φωτιά...

Ξανά πρώτη, πιό απότομο άνοιγμα στο γκάζι, ούτε τον τροχό δεν έλεγε να σηκώσει...

Λες και έμενε απο καύσιμο..

Στον γυρισμό, ρώτησα τον τύπο της Triumph και μου είπε ότι μπαίνει το traction control.

Του ζήτησα να το απενεργοποιήσει αλλά χάθηκε μέσα στα μενού, δεν θυμόταν πώς να το κάνει και τελικά βαρέθηκα και κατέβηκα..

Ομως, πολύ όμορφο μηχανάκι, με τις φρενούκλες του και όλα τα άλλα ...

Το οδηγησες πιο πολύ και πιο ελεύθερα.  Μάλλον τριτη θα είχα στην ευθεία που με τιναξε απότομα,  το ξαναδοκιμασα και σε επόμενο γύρο αλλά τίποτα. Και με τα φρένα ένιωσα λίγο αβολα ή που θα πιαναν απότομα ή που τα ένιωθα σπογγο,  μαλιστα κάποια στιγμή τα ακουσα να σφυριζουν.  Άσε Στέλιο δεν κάνω για τεστ,  αλλά για να απολαμβάνω το τοπίο. 

42 λεπτά πριν, noe είπε:

που θα πιαναν απότομα ή που τα ένιωθα σπογγο

Από άποψης φρένων έχει απο τα καλύτερα πακέτα.

Υψηλής σωληνάκια και Brembo ακτινικές μονομπλόκ και τετραπίστονες δαγκάνες..

Ονειρο θα ήταν να έχω τέτοιες στο μηχανάκι μου.

Αναρτήσεις Ohlins μπρος πίσω, με 43άρι μπροστινό, στιβαρότατο και ολόχρυσο ::): με πληρεις ρυθμίσεις, όρεξη να έχεις να παίζεις με τα κλικ!!!!

Αν το είχα αυτο μηχανάκι, με τα 140 ονομαστικά του, θα είχα συνεχώς τα ηλεκτρονιά στο off...

Θυμάμαι παλιότερα η triumph έκανε τα δικά της test rides και ένα απο τα αγαπημένα τους μέρη ήταν ο Mπράλλος. (είχαν κάνει και στο Αργος μια φορά... τους κυνηγούσα σε κάθε εκδήλωση)

Ολη η γκαμα μοτοσικλετών της εκάστοτε εποχής, τέντες για ίσκιο και δωρεάν συμμετοχή, αρκεί να πήγαινες εκει.

Ομάδες με πλοηγό εμπρός αλλά αυτός να πηγαίνει τόσο γρήγορα, μα τόσο γρήγορα που δεν τον προλάβαινες και χανόταν μπροστά ::): 

Εκεί να δεις, τι σημαίνει test ride μοτοσικλετας... με την ταυτότητα στο στόμα !!!!!
Είχα οδηγησει το πρώτο speed triple, 595 το λέγανε και ήταν απο τα καλύτερα μηχανάκια....

Η εξέλιξη φυσικά προχώρησε και φτάσαμε σε αυτό το τέρας των 140 αλόγων αλλά με ride by wire throttle που δεν σε αφήνει να κάνεις αυτό που θέλεις εσύ με το δεξί σου χέρι, αλλά θα το φιλτράρει μέσα απο τους αισθητηρες και τα ηλεκτρονικά της ECU...

On 28 Μαΐου 2016 at 9:21 AM, mikezante είπε:

Δηλώστε συμμετοχή και για το 2ο γκρουπάκι, της Κυριακής:

14:30 στο περιπτερο.

1) toliskal (με τουτου)

2) mikezante (με Desert Storm)

3) Σακης - φιλος mikezante (gsxr 1000-turbo)

4) arapakos 

5) ???

Κρανος fullface, μπουφαν μηχανης, τουλαχιστον τζιν, γαντακια και μποτακια μην ξεχασετε!

(και μπρατσακια να κανουμε μπανιο μετα::):)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Λογω προσωπικων προβληματων και υγειας αρκετών φιλων, η συναντηση στο περιπτερο ακυρώνεται! 

Ραντεβου στα Μεγαρα για οποιον παει

Παιδιά να επιμείνετε και να οδηγήσετε όσο περισσότερες μπορείτε.

Δεν θυμόμουν την περσινή συμβουλή του Γίγαντα για να το κανονίσω κι εγώ απομεσήμερο.

Θέλουμε εντυπώσεις απ' όλα τα κορίτσια και φωτογραφίες.

Και του χρόνου να οργανωθούμε team εντεκάδας που θα μπαίνει στη πίστα αυτούσια..:sfirigma: