Jump to content
Δημιουργία Νέου...

Πότε Θα Ανοιξουν Οι Αγορές ;


Recommended Posts

Ασχετο σχεδον, αΛλα χθες αγόρασα και απο το amazon.com , το αμερικανικο. Επιβεβαιωνω οτι μπορει πιά καποιος να αγορασει κανονικα από όλα τα αμαζον:
και το co.uk
Και το .de
Και το .com
Να σημειώσω οτι οι αγορες εγινανμε debit της Πειραιώς.
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 164
  • Δημοσιεύτηκε
  • Τελευταία Απάντηση

Μέλη που απάντησαν περισσότερο

  • 2 months later...

...παίδες βόηθειαααααααα...!!!

 

...δες μπορω να κάνω αγορα με χρεωστικη πειραιως Viza απο ebay...!!!

 

...εχει προσπαθήσει κάνεις...???

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

...παίδες βόηθειαααααααα...!!!

 

...δες μπορω να κάνω αγορα με χρεωστικη πειραιως Viza απο ebay...!!!

 

...εχει προσπαθήσει κάνεις...???

εγώ με εικονική visa από Πειραιώς που την γεμίζω όποτε θέλω (μέσο paypal) έχω ψωνίσει 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

εγώ με εικονική visa από Πειραιώς που την γεμίζω όποτε θέλω (μέσο paypal) έχω ψωνίσει 

φυσικά εννοείς την PREPAID, σωστά;;;

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

και από κίνα έχω ψωνίσει , και από Ινδία  :)

εάν έχεις winbank μπορείς και εσύ να φτιάξεις Virtual Προπληρωμένη Κάρτα Webuy

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

...Νικολα Rocket..μπερδευτικαααααααα...!!!

...εσυ τι χρησιμοποιεις...???

...τον λινκ που ανεβασες το ανακαλυψα και εγω και μαλλον αυτο θα κανω γιατι με την εχουν δοσει...!!!
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

...παίδες βόηθειαααααααα...!!!

 

...δες μπορω να κάνω αγορα με χρεωστικη πειραιως Viza απο ebay...!!!

 

...εχει προσπαθήσει κάνεις...???

Φίλοι,

Για να μην παιδευόσαστε και αναρωτιόσαστε 'ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ και δεν μπορώ να αγοράσω'.

Οοι λέξεις-κλειδί είναι ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ.

Κάθε επιχείρηση ανάλογα με το εμπορικό αντικείμενό της αποκτάει έναν κωδικό στις τράπεζες.

Αν αυτός ο κωδικός είναι από τους απαγορευμένους για να γίνουν συναλλαγές, που να χτυπάμε των κώλο μας κάτω, η συναλλαγή δεν περνάει με την καμμία.

Για παράδειγμα, η τάδε εταιρία (ο πωλητής του Ebay) απ΄   όπου θέλουμε να αγοράσουμε κάτι, έχει κωδικό που αντιστοιχεί στην κατηγορία π.χ. ΓΕΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ. Αν αυτός ο κωδικός είναι μπλοκαρισμένος από τις τράπεζες λόγω Capital Controls, η συναλλαγή δεν θα περάσει.

 

Εδώ δεν έχει σημασία ποιά κάρτα έχει ο καθένας. Αν ο κωδικός είναι κλειδωμένος, η συναλλαγή ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

Μπορεί βέβαια η μια τράπεζα να έχει ανοιχτό τον κωδικό αυτό και η άλλη να τον έχει μπλοκαρισμένο.

Αυτό δεν γίνεται να το ξέρουμε όμως εμείς και έτσι πάμε κάθε φορά στα τυφλά, προσπαθώντας να αγοράσουμε κάτι και μην ξέροντας αν θα μπορέσουμε...

 

Για το ίδιο αντικείμενο που θέλουμε να αγοράσουμε, αν διαλέξουμε άλλη εταιρία (άλλο πωλητή στο Ebay) και αυτός έχει τον κωδικό π.χ. ΕΙΔΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ και αυτός ο κωδικός είναι ανοιχτός στις τράπεζες, τότε η συναλλαγή θα ολοκληρωθεί.

 

Για του λόγου το αληθές, δοκιμάστε το μόνοι σας.

Διαλέξτε ένα αντικείμενο που θέλετε να αγοράσετε από το Ebay.

Προσπαθήστε να το πληρώσετε.

Αν είσαστε άτυχοι και απορριφθεί η αγορά, δοκιμάστε με τον επόμενο πωλητή που δίνει το ΙΔΙΟ αντικείμενο..

Μπορεί να είναι λίγο πιό ακριβός ή πιό φθηνός, δεν έχει σημασία.

Αν απορριφθεί, δοκιμαστε με τον επόμενο.

Να είσαστε σίγουροι ότι στην 3η-4η προσπάθεια, θα πετύχετε τον έμπορο που θα έχει τον κωδικό που επιτρέπεται από τις τράπεζες και θα γίνει η συναλλαγή σας!!!!

Με την ίδια κάρτα, στον έναν δεν επετράπη η συναλλαγή και στον άλλον ολοκληρώθηκε.

Από την ίδια χώρα, το ίδιο αντικείμενο...

Είναι ρουλέτα!!!!

 

Το πρόβλημα είναι βέβαια όταν πας να αγοράσεις κάτι που το έχει ΜΟΝΟ ένας ή που κάποιος άλλος το έχει πολύ ακριβότερα. 

Εκεί είναι πρόβλημα γιατί δεν μπορείς να εφαρμόσεις την τακτική του βαράω μέχρι να κάτσει...

Γι αυτο΄.. πάμε στο επόμενο μήνυμα :)

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Ρίξτε μια μάτια εδω

Νίκο, πολύ ενδιαφέρον αυτό!!!!

 

Μόλις πριν απο λίγο προσπάθησα να πάρω από το Ebay κάτι και έφαγα πόρτα.

Πείσμωσα και δεν ακολούθησα την μέθοδο 'Βαράω Μέχρι Να Μου Κάτσει' (που περιγράφω νωρίτερα).

 

Εφτιαξα λογαριασμό στο Revolut και μου έδωσε μια Εικονική Mastercard.

Εσπρωξα 20€ δοκιμαστικά απο τον τραπεζικό μου λογαριασμό προς  αυτήν την κάρτα και περιμένω να εμφανιστεί το ποσό. 

Σε 3-4 μέρες θα έχω νέα και θα σας πω αν λειτουργεί η φάση...

Για να δούμε....

 

Σημείωση: Η μεταφορά των 20€ επιβαρύνθηκε με 1€ προμήθεια τράπεζική.

Επεξεργάσθηκε από το μέλος Gigas
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

 

Το πρόβλημα είναι βέβαια όταν πας να αγοράσεις κάτι που το έχει ΜΟΝΟ ένας ή που κάποιος άλλος το έχει πολύ ακριβότερα. 

Εκεί είναι πρόβλημα γιατί δεν μπορείς να εφαρμόσεις την τακτική του βαράω μέχρι να κάτσει...

Ενα άλλο πρόβλημα είναι όταν έχεις κερδίσει αντικείμενο στο οποίο έχεις ποντάρει και έχεις πλειοδοτήσει.

Εκεί δεν ξέρεις εκ των προτέρων αν θα περάσει η συναλλαγή σου και κινδυνεύεις:

Α) Να χάσεις το αντικείμενο που θέλεις

Β) Να τσιμπήσεις αρνητικό feedback λόγω της αδυναμίας πληρωμής.

 

Γι αυτό, τελευταία και με τα CC δεν ποντάρω αλλά πηγαίνω με το Buy It Now, όπου μπορώ να δοκιμάσω να πληρώσω και αν αποτύχω, δεν τρέχει τίποτα, πάω στον επόμενο....

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Αν τυχόν έχετε πιστωτική κάρτα American Express δηλώστε την στο Paypal.

Έτυχε από πολλά χρόνια πριν να έχω δηλωμένες αυτή μαζί και μια Visa στο Paypal μου.

Με την American Express δεν μου σταμάτησε καμία συναλλαγή στο διαδίκτυο ανεξαρτήτως ποσού και από οποιαδήποτε χώρα, πάντα όμως με χρήση  Paypal. Με την Visa τρώω πόρτα μόνο στις εκτός Ευρώπης αγορές.

Δεν δοκίμασα για παράδειγμα να αγοράσω από Χίτσκοκ (Αγγλία) και να δηλώσω χρέωση της American Express, ίσως να περάσει η αγορά, αλλά προς το παρόν δεν τον χρειάζομαι τον Εγγλέζο.

 

Δεν με ενδιαφέρει να καταλάβω τι συμβαίνει με την American Express.. ;))  :secret:

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Αν τυχόν έχετε πιστωτική κάρτα American Express δηλώστε την στο Paypal.

Έτυχε από πολλά χρόνια πριν να έχω δηλωμένες αυτή μαζί και μια Visa στο Paypal μου.

Με την American Express δεν μου σταμάτησε καμία συναλλαγή στο διαδίκτυο ανεξαρτήτως ποσού και από οποιαδήποτε χώρα, πάντα όμως με χρήση  Paypal. Με την Visa τρώω πόρτα μόνο στις εκτός Ευρώπης αγορές.

Δεν δοκίμασα για παράδειγμα να αγοράσω από Χίτσκοκ (Αγγλία) και να δηλώσω χρέωση της American Express, ίσως να περάσει η αγορά, αλλά προς το παρόν δεν τον χρειάζομαι τον Εγγλέζο.

 

Δεν με ενδιαφέρει να καταλάβω τι συμβαίνει με την American Express.. ;))  :secret:

Σωστός..

Αν έχεις Amex τότε είναι καλά.

Αν δεν έχεις όμως, είναι λιγο μανούρα να βγάλεις τέτοια κάρτα... άσε που έχει και κάποιες προϋποθέσεις για να την δώσουν.

Γι αυτούς που δεν έχουν λοιπόν, ένα υποκατάσταστο ίσως να είναι η Revolut.

Εύκολη διαδικασία έκδοσης και σχετικά απλή..

 

Αν λειτουργεί όπως υπόσχεται, θα το ξέρω σε λιγες ημέρες που θα μπει το ποσό που έδωσα.

Κράτησα εκείνη την συναλλαγή που δεν μου πέρασε με την κανονική μου κάρτα για να την δοκιμάσω με την revolut. 

Θα δείξει...

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Η προπληρωμένη που έχω εγώ ειναι MasterCard.
 

...Νικολα Rocket..μπερδευτικαααααααα...!!!
...εσυ τι χρησιμοποιεις...???
...τον λινκ που ανεβασες το ανακαλυψα και εγω και μαλλον αυτο θα κανω γιατι με την εχουν δοσει...!!!

Έχεις ανοίξει winbank ?

 

 

Ρίξτε μια μάτια και εδω 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

...Γιαγαντα εισωραιος....!!!

...σημερα σε αναζητηση για ποιο στο διαολο λογο τρωω πορτα επεσα πανω σε αυτο τον τροπο...
...και θα το κανω και γω να σε πω τι θα γινει...

...Rocket σημερα εκανα internet baking και πρεπει να το ενεργωποιησω...
...ο τροπος που προτηνεις ειναι να φορτωνεις σε ευρωπαικη καρτα που ειναι https://number26.eu/gr/ κατι αντιστοιχο με αυτ που ειπε ο Γιγας οπως ειπε ποιο παν...

...παρομοια καρτα ειναι και η LeuPay / LeuPost

...επισης θα προτεινα να δειτε και αυτο...
http://www.insomnia.gr/topic/595603-revolut-vs-number26-vs-leupayleupost/%C2%A0
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Όχι, εάν έκανες στην Πειραιώς στο κενού σου δίνει την επιλογή να φτιάξεις μια εικονική προπληρωμένη κάρτα που την γεμίζεις εσυ όποτε θέλεις.
Εγώ αυτο έχω κάνει, έχω δηλώσει αυτήν την κάρτα στο PayPal και κάνω τα ψώνια μου.
Από την ημέρα τον capitals controls έχω φάει μόνο μια φορά πόρτα.
Μπορεί και να ειναι τυχαίο δεν ξέρω.
Αυτά που σας παραθεσα τα ανακάλυψα σήμερα
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες πριν...

Νεώτερα περι Revolut...

 

Οπως προανέφερα έφτιαξα λογαριασμό και μετέφερα ένα ποσό της τάξης των 20 Ευρώ για να την δοκιμάσω.

Το ποσό φάνηκε 6 ολοκληρες ημέρες μετά την μεταφορά του προς την κάρτα, πράγμα που σημαίνει ότι αργεί πάρα πολύ.

Αυτοί λένε ότι χρειάζεται τρεις με τέσσερις ημέρες, όμως εδώ χρειάστηκε έξι.

Σε επικονωνία μου με το τμήμα υποστήριξης, πρέπει να ομολογήσω ότι απαντούσαν γρήγορα και αυτό ειναι θετικό.

 

Οταν λοιπόν εμφανίστηκε το ποσό στην εικονική κάρτα της Revolut, άνοιξα το Paypal και σύνδεσα την κάρτα αυτή ώστε να μπορώ να κάνω πληρωμές με αυτήν.

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε πολύ γρήγορα, αφού μόλις έγινε η χρέωση του περίπου 1.5 Ευρώ για την επαλήθευσή της κάρτας, ο κωδικός που χρειαζόμουν, βρισκόταν σε δευτερόλεπτα μέσα στο Revolut και μπόρεσα να τον δω αμέσως.

 

Επόμενο βήμα, η δοκιμή για να δούμε αν μπορεί να παρακάμψει τα capital controls.
ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ!!!!!

Η κάρτα απέτυχε να κάνει έστω και μία αγορά απο τις 'κλειδωμένες' συναλλαγές. Εκει που αποτύγχανε η κανονική μου κάρτα, δεν κατάφερνε απολύτως τίποτα ούτε η Revolut. 

Για όσα αντικείμενα δοκίμασα να αγοράσω απο το Ebay, δυστυχώς δεν κατάφερα να ολοκληρώσω ΚΑΜΜΙΑ συναλλαγή.

Αμέσως επικοινώνησα με το support εκθέτοντας το πρόβλημα και αναμένω απάντηση...

Εάν δεν μπορεί να κάνει αυτο, δηλαδή την αποφυγή των capital controls, τότε η κάρτα είναι άχρηστη.

Υποτίθεται ότι εκδίδεται από ένα ξένο χρηματοπιστωτικό ίδρυμα, στην προκειμένη την Αγγλική Barclays, και γι αυτό θα έπρεπε να μπορεί να αγοράζει πράγματα χωρίς αντιρρήσεις.

Ομως, δεν είναι έτσι δυστυχώς! ;(

 

Επεξεργάσθηκε από το μέλος Gigas
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Εγώ κατάφερα να αγοράσω ρούχα από Αγγλία από κατάστημα στο οποίο δεν παιρνούσαν ούτε η προπληρωμένη της Πειραιώς, ούτε η Mastercard της Πειραιώς ούτε η Visa της HSBC.

Η γενική λογική είναι:

Κάθε έμπορας έχει ένα κωδικό ανάλογα με τον τύπο επιχείρησης που έχει δηλώσει. Λόγο capital controls κάποιοι κωδικοί είναι κλειδωμένοι. Επομένως ελληνική κάρτα δεν μπορεί να χρεωθεί από αυτούς τους εμπόρους.

Όμως αν κάποιος έχει χρήματα στο paypal και όχι στη κάρτα του, τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα γιατί τα λεφτά τους είναι ήδη έξω.

Πως έχει κάποιος λεφτά στο paypal? Μα φυσικά αν έχει πουλήσει κάτι και έχει πληρωθεί για αυτό.

Τα capital controls δεν απαγορεύουν να πουλάμε πράγματα στο εσωτερικό ή το εξωτερικό και να πληρωνόμαστε γι' αυτα.

Για να γεμίσει λεφτά λοιπόν πρέπει κάποιος να μας τα στείλει, και μας τα στέλνει αν του πουλήσουμε κάτι, σωστά;

Όχι απαραίτητα... μπορούμε να πουλήσουμε κάτι που δεν υπάρχει... και επειδή δεν είναι σωστό να το κάνουμε σε άλλους, δεν σημαίνει ότι δεν είναι σωστό να το κάνουμε στον εαυτό μας...

 

Τι κάνουμε λοιπόν...

Δημιουργούμε 2 paypal accounts με 2 διαφορετικά emails μας.

Στο πρώτο paypal account (A) συνδέουμε τη χρεωστική μας κάρτα.

Στο δεύτερο paypal account (B) δεν είναι απαραίτητο να συνδέσουμε κάτι (μπορεί να είναι αυτό που έχουμε τη προπληρωμένη ή και τίποτα).

Μπαίνουμε στο Α και κλικάρουμε στην επιλογή SEND MONEY, βάζουμε το email που έχουμε δώσει στο Β και τα στέλνουμε.

Μπαίνουμε στο Β και τα βλέπουμε μέσα.

Τώρα το Β έχει λεφτά μέσα με τα οποία μπορούμε να αγοράσουμε οτιδήποτε απ'όπουδήποτε.

Χρησιμοποιούμε για αγορές μόνο το Account Β

 

Μοναδικό μειονέκτημα;

Πρέπει να πληρώσουμε το paypal.

Το Paypal δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, για να λειτουργήσει χρειάζεται κέρδη, και τα αποκομίζει βάζοντας ένα ποσοστό ανα συναλλαγή που όπως είναι λογικό το επωμίζεται ο πωλήτής (καθώς μπορεί να το περάσει στο κόστος του προϊόντος).

Όταν αγοράζουμε με κάρτα δεν τη βλέπουμε αυτή τη χρεώση. Τώρα όμως θα τη δούμε. Νομίζω ότι είναι 4,5% αλλα το λεεί όταν παμε να στείλουμε τα χρήματα.

Το λέω αυτό γιατί αν θέλουμε να αγοράσουμε κάτι που κάνει 50€ θα πρέπει να στείλουμε λίγο παραπάνω.

 

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιησα το συστημα που περιγραφει ο Branca παραπανω , που ειχε νομιζω αναφερθει παλαιοτερα ισως σε αυτο το θρεντ και η αγορα μου στο Paypal στεφθηκε με απολυτη επιτυχια. Η αγορα εγινε απο Αγγλια και ηταν ενα ντιστριμπιτερ για σκαραβαιο. Η Pay[al κραταει 3.5 % στη σκαντζα των χρηματων απο λογαριασμο Α στον Β . Αυτο ειναι το μειον της υποθεσης αλλα αν το ζυγισεις με τα Κ.Κ. και την εν γενει ταλαιπωρια συμφερει .

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες πριν...

Νεώτερα νέα περί Revolut....

 

Τελικά το εγχείρημα δουλεύει.

Για όσους έχουν πρόβλημα αγορών με τις πιστωτικές τους κάρτες, το συστήνω μια και παρακάμπτει θαυμάσια τα capital controls.

 

Προηγουμένως έλεγα ότι υπήρξε αποτυχία και όντως έτσι ήταν.
Για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω, όταν δημιουργήθηκε η εικονική μου κάρτα, μου έδωσαν λάθος ημερομηνία ληξης και CCV.

Γι αυτόν τον λόγο, όταν προσπαθούσα να κάνω αγορά χρησιμοποιωντας την κάρτα, η συναλλαγή αποτύγχανε.

Μετά απο επικοινωνία με το Support Team της κάρτας, μου δόθηκαν τα σωστά νούμερα και έκτοτε η διαδικασία λειτουργεί θαυμάσια.

 

Εκει που οι ελληνικές κάρτες Visa και Mastercard δεν περνάνε, δοκιμάζω με την Revolut και αμέσως η συναλλαγή ολοκληρώνεται.

Παράλληλα, παρήγγειλα ΚΑΙ το πλαστικό της κάρτας το οποίο έφτασε σε μια όμορφη συσκευασία (εντελως δωρεάν), έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να την χρησιμοποιήσει για αγορές στα μαγαζιά καθώς και για αναλήψεις απο ΑΤΜs (για μένα δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί έτσι αλλά ας υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο)

 

Οποιος θέλει βοήθεια για να δημιουργήσει τέτοια κάρτα, ας ρίξει μήνυμα εδώ και θα βοηθήσω.....

 

 

Επεξεργάσθηκε από το μέλος Gigas
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Γιγαντα είσαι αρχηγος...!!!

..να είσαι καλα...!!!

...εγω έκανα το κόλπο του Γιάννη με μεταφορα χρημάτων σε άλλο λογαριασμο Paypal και δουλεψε...!!!

...η μεταφορα έγινε και σε ολίγον θα κάνω αγορα και θα σας πω αν ολοκληρώθηκε με επιτυχία...!!!

 

 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Εγώ παντός με την προπληρωμένη 4 αγορές που έχω κάνει μέχρι σήμερα το τελευταίο 2 μηνο από Ινδία δεν είχα πρόβλημα 

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση..   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Το ανώτερο επιτρεπτό όριο είναι 75 φατσούλες/emotions,.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Προβολή ως σύνδεσμο

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Εκκαθάριση επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Παρακολουθείται από   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Write what you are looking for and press enter or click the search icon to begin your search