Jump to content

Δυο εφαρμογές που αφορά την καλύτερη χρήση της κοινότητα μας.

Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

Nikoss Rocket Nikoss Rocket
  • Δημιουργία Νέου...

The Who - Quadrophenia

Recommended Posts

Eνας δισκος που αφησε εποχη !!! αφιερωμενος στους mods με τα ομορφα vespaκια τους !!!

εκεινες τις εποχες υπηρχε τεραστια κοντρα μετaξυ των rockers( με μηχανες σαν τα enfield μας ) και των mods  με τις vespa και labretta !!! Tωρα πια δεν υπαρχουν τετοιες κοντρες ,ισα ισα που ειμαστε και φιλαρακια και εχουμε την ιδια τρελα στις μουσικες και στην ολη ιδεα του μοτοσυκλετισμου γενικα :bike:

κανα τραγουδακι δεν καταφερα να ανεβασω μεσω you tube , γιατι ο Η /Y ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΟΡΔΕΛΑΚΙΑ :mad: 

Αν μπορει καποιος ας ανεβασει και κανενα βιντεακι με τραγουδια απο τον συγκεκριμενο δισκο :headbanger:  

Επεξεργάσθηκε από το μέλος χρηστος
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει λόγος να ανεβάσει κανεις τίποτα. 

Είναι όλο ήδη επάνω

https://www.youtube.com/watch?v=CPbylKVCDAk

Υπάρχει επίσης και ταινία ντυμενη με την μουσική των Who

http://www.imdb.com/title/tt0079766/?ref_=fn_al_tt_1

Εχει πλάκα που ανέφερες αυτο το θέμα αυτήν τη στιγμή καθώς λίγες μέρες πριν μόλις, διάβαζα ένα άρθρο αφιερωμένο σε αυτό. 

Παραθέτω το λινκ για το ανωτέρω ανάγνωσμα, γραμμενο από διάσημο μοτο-δημοσιογράφο και με αφορή μια μάζωξη που έγινε στο Essex, οπου βρίσκονται όλοι οι παλιοί πλεον rodkers και mods, βρίσκονται και τα λένε, ειρηνικά πλέον και όχι σπάζοντας καρέκλες και τα μούτρα τους. 

[url=http://www.mrbike.gr/website/street/triumph-thuxton-southen-showdown.html]Εδώ το άρθρο[/url]

Παράλληλα, να σημειώσω ότι αυτη η ταινία είναι η δεύτερη rock opera των Who. 

Η πρώτη ήταν το Tommy το οποίο βέβαια δεν έχει να κάνει με το ίδιο θέμα, αλλά εξακολουθεί να είναι The Who. 

Pinball Wizzard και τα μυαλά στα κάγκελα :)

Επεξεργάσθηκε από το μέλος Gigas

Υπάρχει επίσης και ταινία ντυμενη με την μουσική των Who

http://www.imdb.com/title/tt0079766/?ref_=fn_al_tt_1

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί μόλις ανακάλυψα ότι στην ταινία κάνει και το κινηματογραφικό του ντεμπούτο ο Sting παίζοντας έναν νεαρό Mod που κάνει τις εμφανίσεις του στα κλαμπς το βράδυ, ενώ στην διάρκεια της ημέρας δουλεύει ως bell boy σε ξενοδοχείο. 

Μάλλον χρειάζεται μια επανάληψη η ταινία :)

Ψάχνω για υποτίτλους ελληνικούς αυτήν την στιγμή... χλωμό το βλέπω. 

Μην κανεις μισές δουλειές βρες και του υπότιτλους να είμαστε οκ

Ηδη βρήκα μια ακρη αλλα τα λινκια που περιέχουν την ταινία με τους ενσωματωμένους ελληνικούς, παρ' ότι ισχύουν και η ταινία υπάρχει, δεν κατεβαίνουν. 

Θα επιμείνω. 

Οταν θα έχω νέα, θα ειδοποιήσω για να την μοιραστώ μαζί σας...

Προς το παρόν, την ταινία την έχω αλλά με αγγλικούς υποτίτλους...

Υπομονή :)

• 1 month later...

Λοιπόν, έχω ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ νέα για όλους όσοι γουστάρουμε αυτήν την ταινία. 

Με χαρά ανακοινώνω ότι ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ για την ταινια "Quadrophenia". 

Πιθανώς να είμαστε και οι πρώτοι που έχουν υποτιτλισμένη την ταινία στα ελληνικά. 

Αυτήν την στιγμή, ανεβάζω το αρχείο και θα είναι προς διάθεση  και προς παρακολούθηση σε λίγες ώρες. 

Φυσικά, θα ρίξω και τους υποτίτλους σε διάφορα γνωστά sites υποτίτλων, για να μπορούν και άλλοι να παρακολουθήσουν αυτό το μουσικό διαμάντι. 

Αυτο θα γίνει λίγο αργότερα, όμως... 

Το πώς κατάφερα και βρήκα τους υποτίτλους, θα το διαβάσετε στα Παραλειπόμενα της Ταινιοθήκης, σε λιγα λεπτά :)

• 1 year later...

Θελω να πιστευω πως τα παμε καλα με τους βεσπακηδες γιατι πλεον σιχαινομαστε τα νεα σκουτερ...

Βασικα το πιο καινουριο μοντελο που μου αρεσει (περα απο τις ψευτορετρο) ειναι το V-Max.

Παντως αναρωτιεμαι πως γινεται να υπαρχουν διπλα σου τετοιες οπτασιες και καποιος να προτιμαει της κοντοπούτανες βεσπες, να τις περναει κροσια και μια ντουζινα καθρεφτες. Αν πιστευα στην μετενσαρκωση θα ελεγα πως ηταν ινδοι οδηγοι Enfield του 2000. Θα μου πεις, δεν θελανε τα δερματινα και φορουσανε ζακετακια του νέρντουλα και κανανε τους νταηδες κι απο πανω...

΄΄κοντοπούτανες βεσπες΄΄!!!! Ι Ε Ρ Ο Σ Υ Λ ΕΕΕΕΕΕΕ.

Το κοντοπούτανες οταν το λεω εγω δεν αποτελει παντα βρισια. Στις γυναικες μου αρεσουν οι τορνευτοι φουσκωτοι πισινοι, κι ας εχουν λιγη κυτταριτιδα (απο το να ειναι στεγνοι σαν 6χρονου αγοριου), αλλα οταν τετοιες γυναικες φορανε σαγιοναρες ή εκεινες τις αχωνευτες τις μπαλαρινες, τοτε δεν ειναι ομορφες στο ματι γιατι μπορει μεν οι κωλοι να ειναι ζουμεροι, αλλα οταν οι γαμπες δεν ειναι μεγαλες, μοιαζουν σαν το Νταμπο. Βαλε κυρα μου λιγο τακουνακι, βγαλε την εμετικη σαγιοναρα να κανουμε χάζι...

Ετσι και οι βεσπες, μπορει να εχουν ωραιες καπυλες, αλλα με εκεινες τις ροδες που λες και ξεμεινανε απο καροτσι, μοιαζουν σαν να βγηκανε απο την τσαντα του Σπορτ Μπιλι. Η ιεροσυλια ειναι οταν σχεδιαστικα αρχισαν να τετραγωνιζουν οι καμπυλες στις βεσπες του 70+ (αν δεν κανω λαθος, εννοω εκεινες με τα τετραγωνα φλας).

Βαλε μια τετοια διπλα σε ενα Triton με τετραπλο ανοιχτο ταμπουρο με λεπτη σιτα πανω απο το φαναρι για τα πετραδακια, και ελα να με πεις πως δεν θα εβαφες τη βεσπα μαυρη να ξεχασεις να την στριψεις νυχτα στη Συγγρου.

Οκ, ειναι προσωπικη αποψη να θελω να εχω τεποζιτο αναμεσα στα ποδια μου και οχι να πηγαινω σαν συγγαμενος. Η μηχανη ειναι γυναικα και πρεπει να την εχεις αναμεσα στα ποδια και οχι απο μακρια.

Χιλιες φορες Enfield του ινδου με κροσια, ματοχαντρες, και τριακτυνες χυτες ζαντες.

Εξαιρουνται οι Λαμπρετες. Εκεινες ειναι αποδεκτες.

(εχουμε βεσπακηδες στο φορουμ;

πλακα κανω, μη βαρατε)

Επεξεργάσθηκε από το μέλος hawklord

Εσυ λες για τις βεσπες . Εγω που εχω ενοχες που καβαλαω γιαπωνεζικο τωρα στα γεραματα γιατι δεν αξιωθηκα να στησω το Λαβερντα για τουρισταδικο τι να πω ; Ουφ προβληματα !!!

Μην κλαις για το γιαπωνεζικο Γιωργο,και ο noe γιαπωνεζικο εχει...αχ αχ αχ...Χειμωνας ερχεται,αντε ξεκινα την Ιταλιδα για το καλοκαιρι να ειναι ετοιμη!

Εσυ λες για τις βεσπες . Εγω που εχω ενοχες που καβαλαω γιαπωνεζικο τωρα στα γεραματα γιατι δεν αξιωθηκα να στησω το Λαβερντα για τουρισταδικο τι να πω ; Ουφ προβληματα !!!

Eιχα typhoon 125 και εβριζα την ωρα και τη στιγμη που ξεχνουσα το οριο για να το παω για σερβις εστω και για 150 χιλιομετρα. Οσο για το γιαπωνεζικο, ειχα ενα CM250 που διαβασα καποιους να το κραζουν στο αντιστοιχο θεμα. Το μονο χειροτερο που ειχε σε σχεση με το Enfield -περαν της εμφανισης- ηταν η ρυθμιση των βαλβιδων οπου και επρεπε να βγαλω την κυλινδροκεφαλη. Ολα τα υπολοιπα ητανε κλασεις ανωτερο. Θα σκαναρω κανα δυο φωτο που εχω να δεις ομορφια. Και καμμια ενοχη... Ηταν ομορφη η Νταρντανα μου...

Θελεις και μια μαρκα πιο κλασσικη και απο το Black Bomber του Σοϊχιρο;

Ψαξε τη Meguro  του 1947 και μετα

Το καλούπι κλασικό και καρακουκλαρα και επιδόσεις έσπασε στα brough superior!
Υπαρχουν απο τοτε που πρωτοκατασκευαστηκαν μέχρι σημερα οι μηχανες και το brough superior!
Απλα έργο τέχνης απο όλες τις απόψεις!
Και ειμαι σίγουρος πως ειδικά εσυ φίλε μου hawklord θα συμφωνήσεις!

Θα δουλευα με χαμογελο αμισθει στην πρεσα που τις ελιωσε μετα το "εγχειρημα"...

Έκανε κάποια λάθη στο παρελθόν, τα ξανακάνει και τώρα με το street750. Επεξεργάσθηκε από το μέλος elifain

Έκανε κάποια λάθη στο παρελθόν, τα ξανακάνει και τώρα με το street750.

Τυπικά harley, δεν μου αρέσει..

Οπότε ποιο λάθος κάνει τώρα;;;;;

https://www.google.gr/search?q=street+750+harley+davidson&client=ms-android-samsung&hl=el-GR&source=android-browser-suggest&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIg4SkhtHbyAIVhQosCh3VxQRI&rlz=1Y1XIUG_elGR593GR594

Η υδρόψυκτη παπαριά που φτιάχνεται στο νέο Ινδικό εργοστάσιο. Επεξεργάσθηκε από το μέλος elifain