Jump to content
Δημιουργία Νέου...

CARBERRY ENFIELD 1070cc V-TWIN


andrew

Recommended Posts

  • 3 months later...
Εμένα μου αρέσουν πιο πολύ τα μονοκύλινδρα, αυτό ήταν που με πρωτοτράβηξε στις enfield...
Βέβαια κι αυτή δεν δείχνει καθόλου άσχημη..
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

νεο βιδεοοοοο
http://www.youtube.com/watch?v=HZ-QORPiy6Q

αχ άραγε και αυτή θέλει κάθε τόσο ξεκαρβουνιασμα.........εσείς της αγγλικής δεν το ρωτάτε να Δουμά τι θα μας πει......?
Τα λεφτά που θα τα βρούμε είναι άλλο ερώτημα, .......μεγάλοοοοοοοο.
Η ελπίδα πεθαίνει τελευτεί αρκεί να μην είναι πεθερά σου......

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι ένα ερώτημα που νομίζω πως το έχουμε όλοι μας.
Όμως σκέψου πως εδώ δεν ασχολήθηκαν να βγάλουν δικύλινδρο σε σειρά, ή με νικασιλ κύλινδρο, ή με άλλες βελτιώσεις που θα την κάνουν πολύ ποιο αξιόπιστη, το v-twin θα βγάλουν?
Γιατί ξέρουμε όλοι μας πως μία Enfield ή μία ural είναι ο ευσεβής πόθος πολλών μοτοσυκλετηστων.
Σκέψου τώρα τι θα γινόταν αν κατάφερναν και έκαναν κινήσεις που θα την έκαναν ποιο δυνατή και ποιο αντοχής με το ρετρό σχεδιασμό που ήδη έχει και σε τιμή παρόμοια ή και λίγο μεγαλύτερη από αυτή που έχει.
Γιατί αν είχε για παράδειγμα το δικύλινδρο με τον ίδιο σχεδιασμό και με περισσότερη αξιοπιστία και ιπποδύναμη κοντά στο οκταράκι πολλοί θα το σκέφτονταν και θα το έπαιρναν……αλλά τι λέω πάλι……άστω λάθος προσέγγιση…… :embarrassed:

Είπαμε η ελπίδα πεθάνει τελευταία……αχ  :drink
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

[quote author=bbk link=topic=130.msg5532#msg5532 date=1319695463]
Αυτό είναι ένα ερώτημα που νομίζω πως το έχουμε όλοι μας.
Όμως σκέψου πως εδώ δεν ασχολήθηκαν να βγάλουν δικύλινδρο σε σειρά, ή με νικασιλ κύλινδρο, ή με άλλες βελτιώσεις που θα την κάνουν πολύ ποιο αξιόπιστη, το v-twin θα βγάλουν?
Γιατί ξέρουμε όλοι μας πως μία Enfield ή μία ural είναι ο ευσεβής πόθος πολλών μοτοσυκλετηστων.
Σκέψου τώρα τι θα γινόταν αν κατάφερναν και έκαναν κινήσεις που θα την έκαναν ποιο δυνατή και ποιο αντοχής με το ρετρό σχεδιασμό που ήδη έχει και σε τιμή παρόμοια ή και λίγο μεγαλύτερη από αυτή που έχει.
Γιατί αν είχε για παράδειγμα το δικύλινδρο με τον ίδιο σχεδιασμό και με περισσότερη αξιοπιστία και ιπποδύναμη κοντά στο οκταράκι πολλοί θα το σκέφτονταν και θα το έπαιρναν……αλλά τι λέω πάλι……άστω λάθος προσέγγιση…… :embarrassed:

Είπαμε η ελπίδα πεθάνει τελευταία……αχ  :drink

ναι ρε μάνα μου εσύ μιλάς για κάτι που θα ήθελες και εγώ αναρωτιέμαι  για κάτι που κυκλοφόρησαν

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Νίκοσσσσς σου απαντάω αλλά λέω και τον πόνο μου…..τί να κάνω ο έρμος… :embarrassed:
Δεν πρόκειται να βγάλουν σε V όπως δεν έβγαλαν και σε δικύλινδρο σε σειρά όπως δεν τα κάνουν και καλύτερα…..
Απλά τα πράγματα, αφού κερδίζουν μία χαρά και με το παραπάνω με αυτά γιατί να βγάλουν άλλα……εεεεε? :cool44:
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

[quote author=bbk link=topic=130.msg5540#msg5540 date=1319711151]
Νίκοσσσσς σου απαντάω αλλά λέω και τον πόνο μου…..τί να κάνω ο έρμος… :embarrassed:
Δεν πρόκειται να βγάλουν σε V όπως δεν έβγαλαν και σε δικύλινδρο σε σειρά όπως δεν τα κάνουν και καλύτερα…..
Απλά τα πράγματα, αφού κερδίζουν μία χαρά και με το παραπάνω με αυτά γιατί να βγάλουν άλλα……εεεεε? :cool44:


αχ αυτός ο πόνος σου  :cheesy:

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

Αγαπητοί Ενφιλντάδες με μεγάλη λύπη σας ανακοινώνω ότι μόλις ενημερώθηκα ότι η παραγωγή των Carberry Enfield σταμάτησε...

Κρίμα....και πάλι κρίμα...

Οι λόγοι απ'ότι διαβάζω ήταν δύο:

1)Πρώτον ήταν πολύ δύσκολο να προσελκύσει πελάτες λόγω του πολύ ακριβού project...

Δηλαδή έπρεπε να διαθέσεις 22.000 δολλάρια Αμερικής για αποκτήσεις μία Carberry Enfield...

Είτε να τους διαθέσεις μία δικιά σου Enfield που θα την μετέτρεπαν με 15.000 δολλάρια...

2)Διάφορες διαφωνίες των αφεντικών της επιχείρησης...

Κρίμα και πάλι κρίμα....

Ειλικρινά στεναχωρήθηκα γιατί λατρεύω τις Enfield και ήλπιζα κάποια στιγμή μελλοντικά άμα έπιανα αρκετά λεφτά στα χέρια μου ή κάποιο λαχείο να αγόραζα μία Carberry Enfield...

'Hταν το δικό μου όνειρο!!!

Το όνειρο ενός απλού Ενφιλντά....

Για την ιστορία παράχθηκαν 12 Carberry μηχανές,ένα προτότυπο και 2 κινητήρες που πωλήθηκαν ξεχωριστά...

Να ενημερώσω ότι μία Carberry Enfield κάηκε το Μάιο του 2013 στο Ruptured Budgie rally της Αυστραλίας...

Σας παραθέτω τον σχετικό βίντεο που μου σπάραξε την καρδιά...

 

http://www.youtube.com/watch?v=TyUBHM6X3ew

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Tώρα για τους ονειροπόλους  μας έμεινε η Μusket V Twin Εnfield σε 998cc ή 700cc

http://www.musketvtwin.com/

H' και η ίσως πιο αξιόπιστη επιλογή του Χίτσκοκ στα 612cc....

Βέβαια για κάποιο λόγο ψηφίζω Carberry Enfield!!!!!

Mακάρι να μην εκλείψουν τέτοιοι άνθρωποι σαν τον Paul Carberry...Που ασχολούνται με τις μηχανές μας σε τέτοιο επίπεδο....

Κλείνοντας δείτε αυτό το βίντεο από ένα τυχερό κάτοχο μιας Carberry Enfield:

http://www.youtube.com/watch?v=iMS-82QB320

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


...άμα έπιανα αρκετά λεφτά στα χέρια μου ή κάποιο λαχείο να αγόραζα μία Carberry Enfield...

'Hταν το δικό μου όνειρο!!!

Το όνειρο ενός απλού Ενφιλντά....

 

Αχαααα..!! Τώρα εξηγείται γιατί έχεις χαθεί και δουλεύεις νυχθημερόν χωρίς ρεπό.. :ranting3:

Έχεις ιερό σκοπό φίλε Ανδρέα και σε συγχωρούμε... :mf_popeanim: 

"Enfield και ξερό ψωμί" στην κυριολεξία.. :popcorn:

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση..   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Το ανώτερο επιτρεπτό όριο είναι 75 φατσούλες/emotions,.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Προβολή ως σύνδεσμο

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Εκκαθάριση επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Παρακολουθείται από   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Write what you are looking for and press enter or click the search icon to begin your search