Jump to content
Δημιουργία Νέου...

Ζάκυνθος - Αργοστόλι Με Δυό Ρόδες (Και Μια Παντόφλα)


mikezante

Recommended Posts

Παρασκευή 7 Αυγούστου, Ζάκυνθος.

Το τηλεφώνημα με ξύπνησε από το λήθαργο στην ξαπλώστρα. Ο φίλος μου ο Γιαννάκης μαζεύει την παρέα για ένα μουσικό event στο Αργοστόλι το Σάββατο. Μια που είχα να πάω Κεφαλονιά από πιτσιρίκι, μία που η Ένφιλντ ξεροστάλιαζε κάτω από μια κλιματαριά, δεν άργησα να ψηθώ. 

Το καραβάκι Ζάκυνθος - Κεφαλονιά φεύγει από το βόρειο τμήμα του νησιού και έχει ένα δρομολόγιο στις 9:00 και ένα στις 20:00.

Η παρέα πέρασε με το πρωινό, ενω εγώ με το βραδινό μιας και ο ύπνος είναι πολύτιμος, και επιπλέον ήθελα να απολαύσω τη διαδρομή από την Χώρα μέχρι το λιμανάκι του Αγ. Νικολάου.

 

Ζάκυνθος - Αγιος Νικόλαος

 

Και ξεκινάω απογευματάκι κατά τις 18.30 από Χώρα.

Αρχικά η διαδρομή είναι ένας απλός, βαρετός επαρχιακός δρόμος νησιού. Η κίνηση αρκετή. Αριστερά και δεξιά μαγαζιά με οικοδομικά υλικά και αντιπροσωπίες αυτοκινήτων. Στη συνέχεια αμπέλια και ακαλαίσθητα χωριατόσπιτα. 

 

Μετά το χωριό καταστάρι αρχίζει το πάρτυ:

Photo_8_8_15_18_48_33.jpg

 

Ο βαρετός δρόμος του κάμπου δίνει την θέση του σε μια ανηφορική διαδρομή μέσα στη φύση, με άριστη άσφαλτο, θέα το γαλάζιο και γραφικά S-άκια. Η κίνηση ελάχιστη. Αποφασίζω να την πιέσω. Η Ένφιλντ έτοιμη, έντιμη, σταθερή, μου χαρίζει ένα χαμόγελο που θα με συνοδεύει στα τελευταία 10 χλμ της διαδρομής. 

 

Στο βάθος ο προορισμός μου:

Photo_8_8_15_18_52_09.jpg

"Νάταν η θάλασσα κρασί και τα βουνά μεζέδες, κι οι βάρκες κρασοπότηρα να πίνουν οι γλετζέδες. Να χαμηλώναν τα βουνά να βλέπα το Λεβάντε, να βλέπα την Κεφαλλονιά και το ωραίο Τζάντε.


 

Και φτάνω στο λιμανάκι του Αη Νικόλα μισή ωρα πριν την αναχώρηση. Εισιτήρια (9 ευρώ ατομικό, 10 η κοπελιά) και μετά coffee time γιατί έχουμε ξενύχτι το βράδυ.

 

Και η παντόφλα που θα μας πάει Κεφαλονιά:

Photo_8_8_15_19_36_54.jpg

 

Κατά τις 21:30 δένουμε στο λιμάνι της Πεσάδας. Η διαδρομή μέχρι το Αργοστόλι είναι επικίνδυνη, με ανύπαρκτο φωτισμό, ελλιπή σήμανση αλλά ευτυχώς χωρίς καθόλου κίνηση.

 

Το επόμενο πρωί απολαμβάνοντας τον καφέ μου στο πανέμορφο Αργοστόλι:

Photo_9_8_15_16_05_52.jpg

 

Αργοστόλι - Πεσάδα

 

Η επιστροφή κατά τις 6 το απόγευμα της Κυριακής, αναδεικνύει της ομορφιές της διαδρομής που δεν ήταν ορατές το προηγούμενο βράδυ. 

Οι δρόμοι τελικά της νότιας Κεφαλονιάς είναι μια ευχάριστη έκπληξη!

Βλαστίμησα που δεν είχα μαζί μου παραπάνω χρήματα να κάτσω και άλλες μέρες σε αυτό το νησί με την απίστευτη ομορφιά. 

Δυστυχώς η ώρα ήταν ακατάληλη για φωτογραφίες.

 

Ελπίζω να οργανώσουμε και με το φόρουμ μια εξόρμηση στα Ιόνια νησιά.

Επεξεργάσθηκε από το μέλος mikezante
Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Μπράβο παλουκάρι μου...

Ως φετινός στερημένος από διακοπές και νησιώτικη θάλασσα, σε ζηλεύω και σε φθονώ !!!

Συνέχισε όμως να μας δίνεις κι άλλες φωτογραφίες ....

Ετσι, για να νιώθουμε ότι πήγαμε και εμείς και μυρίσαμε το ιώδιο και την θάλασσα!!!!
Δώσε.....δώσε!!!!

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Η Κεφαλλονιά είναι απίστευτο νησί, μακράν το πιο αγαπημένο μου. Έχει πάρα πολλές και διαφορετικές μεταξύ τους παραλίες, εναλλαγές τοπίων και οδικό δίκτυο κομμένο και ραμμένο για τα κορίτσια μας. Σε όσους δεν την έχουν επισκεφθεί, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα...

Link to comment
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση..   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Το ανώτερο επιτρεπτό όριο είναι 75 φατσούλες/emotions,.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Προβολή ως σύνδεσμο

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Εκκαθάριση επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Παρακολουθείται από   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία Νέου...

Write what you are looking for and press enter or click the search icon to begin your search